Kendinden ısıtmalı çakıl yataklı nükleer reaktör deneylerinin openfoam kodu ile doğal taşınım ısı transfer analizleri
Natural convection heat transfer analysis of self heating pebble bed nuclear reactor experiments with openfoam code
  1. Tez No: 816167
  2. Yazar: SALİH SAİD ÇATALBAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ TİFTİKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Enerji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, çakıl yatak geometrisinde doğal taşınım akışı sayısal olarak modellemek için sonlu hacim yöntemi kullanılmıştır. TÜBİTAK ve Güney Kore (NRF) ikili işbirliği projesinde yapılan çakıl yatak geometrisinde doğal taşınım deneylerinin, OpenFOAM v2112 kodu kullanılarak sayısal analizi yapılmıştır. Rastgele yerleştirilmiş kürelerden oluşan karmaşık çakıl yatak geometrisinin örgü yapısı başarıyla oluşturulmuştur. Kürelerin çapları (d) 0,004; 0,006 ve 0,01 m ve ilişkili Rayleigh sayıları sırasıyla 5,43e+06; 1,83e+07 ve 8,48e+07'dir. Simülasyonlarda H/d=5, 10 ve 20 çakıl yatak yükseklikleri kullanılmıştır. Çakıl yataktaki küreler için doğal taşınım akışının OpenFOAM simülasyon sonuçları ile deneysel sonuçlar karşılaştırılarak, hız dağılımlarının ve Nusselt değerlerinin iyi bir uyum içinde olduğu gösterilmiştir. Ek olarak, çakıl yatak geometrisindeki hız ve sıcaklık dağılımlarından, kürelerin yakınındaki düşük hız alanlarında büyük bir sıcaklık artışı ve orta ve üst yüksekliklerde küçük bir hız artışı olduğu gösterilmiştir. Çakıl yatağı geometrisinin yüksekliğinin ve buna bağlı olarak içindeki kürelerin miktarının artmasının akışı karmaşıklaştırdığı ve ayrıca yerel sıcak noktalar oluşturduğu gösterilmiştir. Deneysel çalışma sonucunda elde edilen Nusselt Sayısı korelasyonu, OpenFOAM sonuçları ile doğrulanmıştır. Bu çalışmanın önemi, tüm çakıl yataklardaki doğal taşınım akışını değerlendirmek için sonlu hacim yöntemini kullanması ve önemli sayıda küre kullanarak simüle edilmesidir. Bu iki faktör, bu çalışmanın orijinalliğine katkıda bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the finite volume method was used to numerically model the natural convection flow in the pebble bed geometry. Numerical analysis of natural convection experiments in pebble bed geometry made in the bilateral cooperation project of TÜBİTAK and South Korea (NRF) was performed using the OpenFOAM v2112 code. The mesh structure of the complex pebble bed geometry consisting of randomly placed spheres was successfully created. The diameters (d) of the spheres are 0,004; 0,006 and 0,01 m, and their associated Rayleigh numbers are 5,43e+06; 1,83e+07 and 8,48e+07, respectively. Pebble bed heights of H/d=5, 10 and 20 were used in the simulations. By comparing the OpenFOAM simulation results of the natural convection flow for the spheres in the pebble bed with the experimental results, it was shown that the velocity distributions and Nusselt values are in good agreement. In addition, it has been shown from the velocity and temperature distributions in the pebble bed geometry that there is a large temperature increase in the low velocity areas near the spheres and a small velocity increase in the middle and upper elevations. It has been shown that increasing the height of the pebble bed geometry and the consequent increase in the amount of spheres in it complicates the flow and also creates local hot spots. The Nusselt number correlation obtained as a result of the experimental study was confirmed by the OpenFOAM results. The significance of this study is that it uses the finite volume method to evaluate the natural convection flow in all pebble beds and simulates it using a significant number of spheres. These two factors contribute to the originality of this work.