A Design method for data transmission filters
- Tez No: 8162
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET VERÎ AKTARIM SÜZGEÇLERİ İÇÎN BÎR TASARIM YÖNTEMİ GÖKÇEK, Cevat Elektrik ve Elektronik Müh. Yüksek Lisans Tezi Danışman : Doç. Dr. Zafer ÜNVER Şubat, 1990, 61 sayfa Veri aktarım süzgeçleri için bir tasarım yöntemi önerildi. Bu yöntem, verilen kutup değerleri için simgeler arası girişimi en aza indiren en iyi süzgeçleri vermektedir. Ayrıca durdurma bandında önceden belirlenmiş kayıp isteri sağlanmakta ve göz biçimi de oldukça açık olmaktadı r. Toplam kare örnek nokta hatası ve toplam kare eğim hatası için kapalı ifadeler verilmiş; toplam kare örnek nokta hatası çözümsel olarak enazl anmış; genlik hatası tanımlanmış; ve bütün bu hataların doğrusal birleşimi alınarak bir bedel işlevi oluşturulmuştur. Bu bedel işlevi bu probleme uyarlanmış ısıl işlem benzetim yöntemi kullanılarak enazlanmıştır. Anahtar sözcükler : Veri aktarım süzgeci, simgeler arası girişim, göz biçimi. BİLİM SAYISAL KODU (iv) 609. 03. i 01
Özet (Çeviri)
. ABSTRACT A DESIGN METHOD FOR DATA TRANSMISSION FILTERS GÖKÇEK, Cevat M. Sc. in Electrical and Electronic Eng. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Zafer ÜNVER February, 1990, 61 pages A data transmission filter design method is introduced. The method yields filters that are optimal in the sense that for given pole locations the intersymbol interference is minimum. Moreover, the prescribed loss requirements in the stopband are met and the eye patterns are wide open. Closed form expressions for the total squared sample point error and for the total squared slope error are given; the total squared sample point error is minimized analytically; the magnitude error is defined; and then by taking the linear combination of these errors a cost expression is formed. The cost expression is minimized by using a simulated annealing algorithm tailored to this problem. Keywords : Data transmission filter, intersymbol interference, eye pattern. (iii) SCIENCE CODE 609.03.01