Broadband impedance matching by parametric approach using simulated annealing
- Tez No: 8161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1990
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET ISIL İŞLEM BENZETİMİ KULLANILARAK PARAMETRÎK YAKLAŞIMLA GENİŞ BANDLI EMPEDANS UYUMLAMA ÖNEN, A. Pınar Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Tez Yöneticisi: Doç. Dr. Zafer ünver Şubat 1990, 90 sahi f e Bu çalışmada, geniş bandlı empedans uyumlama devrelerinin tasarımını parametrik gösterimlere dayanarak ısıl işlem benzetimi ile gerçekleştiren bir yöntem sunulmuştur. Algoritma bir ohm'luk bir dirençle sonlandı rılmiş iki-kapılı uyumlama devresinin giriş empedansım gösteren parametreleri vermektedir. Tekli ve ikili uyumlama problemleri toplu veya dağınık elemanlı uyumlama devreleri için ele alınmıştır. Isıl işlem benzetimi yönteminin kullanılmasıyla problemin çözümü başlangıç koşullarından bağımsız hale gelmektedir.Çeşitli devreler tasarlanmış ve başarımları başka yöntemlerle elde edilen devrelerin başarımlarıyla karşı laştırı lmıştır; önerilen yöntemin oldukça iyi sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Bilim Dalı Sayısal Kodları : 609.03.01, 609.03.04 Anahtar kelimeler : geniş bandlı empedans uyumlama, parametrik gösterim, ısıl işlem benzetimi. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT BROADBAND IMPEDANCE MATCHING BY PARAMETRIC APPROACH USING SIMULATED ANNEALING ÖNEN, A. Pi nar M.S. in Electrical and Electronic Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Zafer ünver February 1990, 90 pages A method is proposed to design broadband impedance matching networks by parametric approach using a simulated annealing algorithm tailored to this problem. The algorithm gives the parameters representing the equalizer output impedance when the input port is terminated by a one-ohm resistor. Both single and double matching problems are considered with lumped or distributed matching networks. The simulated annealing algorithm is such that the solution is independent of the initial conditions. n iVarious networks are designed and compared in performance with those given in the literature; it is observed that the method proposed yields quite satisfactory solutions. Key words : broadband impedance matching, parametric representation, simulated annealing. IV