Kula volkanik alanının (Manisa) kuvvetli ve zayıf yer hareketi istasyonları verisiyle minimum 1B P- ve S-hız modellerinin kestirilmesi.
Estimation of minimum 1D P- and S-velocity models of the Kula volcanic province (Manisa) using strong and weak ground motion observations.
- Tez No: 816202
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmasının nihai amacı, yerel deprem verileri kullanılarak Kula Volkanik Alanı ve çevresiin güncel deprselliğinin gözlenmesi amacıyla Kula NET ağında kurulan istasyonlar ile deprem aktivitesini izlemek deprem parametrelerini belirlemek ve kabuktaki 1B sismik dalga hız yapısını araştırmaktır. Geçmişte bölgede bu şekilde bir izleme ağı bulunmadığı için çalışma alanın bu şekilde detaylı incelenmesi ayrıca önem arz etmektedir. Çalışmamızda, Kula NET, AFAD ve KRDAE ait toplam 53 adet istasyona ait hız ve ivme kayıtları incelenmiş daha kaliteli sonuçlar elde etmek amacıyla AFAD ve Kula NET ağına ait istasyonlar tarafından kaydedilen depremlerin konum, büyüklük ve olayların oluş zamanlarının belirlenebilmesi P sismik dalga fazlarının varış zamanları okunmuştur. Bir bölgede yapılan Sismolojik çalışmaların kalitesi deprem konumlarının doğruluğuna bağlıdır. Deprem konumlarının doğruluğu ise o bölgede daha önce yapılmış sismik hız modellerinin kalitesine, bölgedeki istasyon dağılımına, sayısına ve faz okumalarının doğruluğuna bağlıdır. Bu çalışmada 38865 deprem ters çözüm programı ile yaklaşık olarak konumlandırılmış ve çalışmada kullanılan veriler konum belirleme işleminden sonra veri setinden yüksek kalitede bir veri seçilebilmesi için RMS
Özet (Çeviri)
The ultimate aim of this study is to monitor earthquake activity, to determine earthquake parameters and to investigate the 1D seismic wave velocity structure in the crust with stations established in Kula NET network in order to observe the current earthquake in the Kula Volcanic Area and its surroundings using local earthquake data. Since there was no such monitoring network in the region in the past, it is also important to examine the study area in detail in this way. In our study, velocity and acceleration records of 53 stations belonging to Kula NET, AFAD and KRDAE were examined and in order to obtain better quality results, the location, magnitude and arrival times of the earthquakes recorded by the stations of AFAD and Kula NET network were read. The quality of seismological studies in a region depends on the accuracy of earthquake locations. The accuracy of earthquake locations depends on the quality of the previous seismic velocity models, the distribution and number of stations in the region, and the accuracy of the phase readings. In this study, 38865 earthquake reversal program was approximately positioned and the data used in the study were selected as RMS