Uluslararası hukuk bağlamında Kırım'ın işgal ve ilhakı
Occupation and annexation of Crimea in the context of international law
  1. Tez No: 816201
  2. Yazar: AHMET ŞAMİL EVREN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ DOĞRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu tezde, Ukrayna Cumhuriyeti'nin başkenti Kiev'de başlayan ve uluslararası bir soruna dönüşen Avromaydan sonucunda Rusya'nın, Ukrayna'ya bağlı özerk bir Cumhuriyet olan Kırım'ı işgal ve ilhakı, kuvvet kullanma yasağı ve kendi kaderini tayin etme hakkı kapsamında incelenecektir. Ukrayna, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)'nin dağılmasının ardından bağımsızlığını kazanmış ve ulus devlet olma sürecine girmiştir. Ancak Vladimir Putin'in iktidara gelmesiyle SSCB'nin ardılı konumundaki Rusya'nın, Ukrayna üzerindeki etkinliği artmış; bu durum Avrupa'ya hem coğrafi hem de yapısal olarak yakın olan Ukrayna'da toplumsal ve siyasal sorunlara yol açmıştır. Özellikle Ukrayna Hükümeti'nin 2010 yılında paraf edilen ve 2013 yılında imzalanması planlanan“Derinleştirilmiş AB Doğu Ortaklığı”projesinden vazgeçmesi sonrasında sorunlar ve ayrışmalar iyice artmıştır. Bu istikrarsızlık, Kırım'a da sıçramış, çoğunluğu Rus olan Özerk bölge, Rusya tarafından çeşitli bahaneler öne sürülerek önce işgal, ardından ilhak edilmiştir. Tezde, Kırım'a yapılan Rus müdahalesi ve sonrasında ilan edilen bağımsızlık ile Kırım'ın Rusya'ya katılma konuları işlenecektir. İnceleme; işgal ve ilhak kavramları, kuvvet kullanma yasağı, kendi kaderini tayin etme hakkı ve garantörlük anlaşmaları ile sınırlı olacaktır. Tezde, ilk olarak Kırım'ın genel görünümü anlatılacak, ardından tarihsel süreçte Kırım'ın uluslararası statülerinden söz edilecektir. Son olarak Rusya'nın, Kırım'ın işgal ve ilhak süreci anlatılacaktır. Ardından uluslararası hukukta kuvvet kullanma yasağı ve kendi kaderini tayin etme hakkı üzerinde durularak söz konusu ilhakın uluslararası hukuk açısından durumu Birleşmiş Milletler (BM) Antlaşması ve uluslararası sözleşmeler ışığında değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the Russia occupation and annexation of Crimea, an autonomous republic affiliated to Ukraine, as a result of Euromaidan, which started in Kiev, the capital of the Ukrainian Republic, and turned into an international problem, will be examined within the scope of the prohibition of use of force and self-determination. After the collapse of the Union of Soviet Socialist Republics (USSR), Ukraine gained its independence and is on the way to becoming a nation-state. However, with the coming to power of Vladimir Putin, the influence of Russia, which is the successor of the USSR, on Ukraine increased, and this situation caused social and political problems in Ukraine, which is both geographically and structurally close to Europe. Especially after the Ukrainian Government abandoned the“Deepened EU Eastern Partnership”project, which was initialed in 2010 and planned to be signed in 2013, the problems and divergences have increased. This instability also spread to Crimea, and the Autonomous region, the majority of which was Russia, was occupied by Russia for various reasons and then annexed. In the thesis, the Russian intervention in Crimea and the independence declared after it and joining the Russia will be discussed. Examination; will be limited to the concepts of occupation and annexation, the prohibition of use of force, the right to self-determination and guarantor agreements. In the thesis, firstly the general view of Crimea will be explained and then the international status of Crimea in the historical process will be mentioned. Finally, the occupation and annexation process of Russia and Crimea will be explained. Then, the prohibition of use of force in international law and the right to self-determination will be emphasized, and the situation of the annexation in terms of international law will be evaluated in the light of the United Nations (UN) Charter and international conventions.