Kula volkanik alanının (Manisa) yeriçi yapısının alıcı fonksiyon analizi ile incelenmesi.
Examining the interior of Kula volcanic province (Manisa) from receiver function analysis.
- Tez No: 816200
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR KARAOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ BEGÜM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Geophysics Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Batı Anadolu'da bulunan Kula Volkanik Alanı, volkanik açıdan oldukça aktif ve genç kabul edilen bölgelerden birisidir. Temelde Paleozoyik yaşlı Menderes Masifi'nin hakim olduğu bilinmektedir. Bu bölgede, Kuvaterner yaşlı toplamda 99 adet monojenik çıkış merkezi bulunmakta olup üç ayrı evrede gerçekleştiği bilinmektedir. Alıcı fonksiyon analizi yöntemi sismoloji alanında üç bileşenli sismik istasyonların kullanılmasıyla kabuk kalınlığı ve Moho topoğrafyası hakkında bilgi edinmek için kullanılmaktadır. Ayrıca bu yöntemde 30 derece ya da daha büyük uzaklıktan gelen dalgalar olan telesismik cisim dalgaları kullanılmıştır. Çalışma kapsamında toplam 13 adet hızölçer sismik istasyonda kaydedilen aletsel büyüklüğü 6.7 ve 5.8 Mw olan ve belirlenen merkez noktaya olan episantr uzaklıkları (30° ≤ ∆ ≤ 90°) arasında bulunan 178 adet telesismik verisi kullanılmıştır. Elde edilen veriler gruplandırılmış, uygun Gauss süzgeç parametresi seçilmiş ve ters çözüm işlemi yapılarak belirlenen programlar ve yazılımlar yardımıyla 1B S-dalga hızı modelleri ve kabuk kalınlığı hakkında bilgi edinilmesi amaçlanmıştır. Elde edilen sonuçlara göre Kula Volkanik Bölgesi ve yakın çevresindeki kabuk kalınlığının 28-29.9 km arasında olduğu ve Menderes Masifi Çekirdek Kompleksi çevresinde elde edilen 38 - 44.5 km'lik kabuk kalınlığı değeri ile ayrıştığı gözlenmiştir. Daha önce yapılan çalışmalar ve Batı Anadolu'da elde edilen veriler ile büyük ölçüde uyumluluk göstermektedir. Batı Anadolu için belirtilen 20-25 km Moho derinlik değerleri kısmen uyum göstermektedir ve ergiyik bölgelerinin visko-elastik malzeme davranışı dikkate alındığında düşük Vp hızı sergilemesi beklenen bu zonun en az 35 km derinliğe kadar sokulduğuna işaret etmektedir. Ayrıca Moho derinliği için elde edilen 29.9 km değeri de petrolojik veriler ile uyum sağladığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Kula Volcanic Field, located in Western Anatolia, is the owner of settlements whose volcanic output is very active and considered young. Basically, it is known that the Paleozoic aged Menderes Massif is dominant. In this region, there are 99 monogenic origin centers of Quaternary aged settlements known in three different universes. The receiver function analysis method is used in the field of seismology to obtain information about crustal thickness and Moho topography by using three component seismic stations. In addition, this method uses teleseismic body waves, which are waves that come from a distance of 30 degrees or more. Within the scope of the study, 178 teleseismic data with instrumental magnitudes of 6.7 and 5.8 Mw recorded in a total of 13 speedometer seismic stations and between the epicentral distances (30° ≤ ∆ ≤ 90°) to the determined center point were used. The data obtained were grouped, the appropriate Gaussian filter parameter was selected, and it was aimed to obtain information about 1D S-wave velocity models and shell thickness with the help of programs and software determined by inversion. According to the results obtained, it was observed that the crustal thickness of the Kula Volcanic Region and its vicinity was between 28-29.9 km and it was weathered with a crustal thickness of 38-44.5 km obtained around the Menderes Massif Core Complex. It is largely compatible with previous studies and data obtained in Western Anatolia. Moho depth values of 20-25 km for Western Anatolia are partially consistent and indicate that this zone, which is expected to exhibit low Vp velocity, has been penetrated to a depth of at least 35 km, considering the visco-elastic material behavior of the melt regions. In addition, the 29.9 km value obtained for the Moho depth was found to be in agreement with the petrological data.