CAD-CAM ile üretilen geçici restorasyonların renk değişimi ve diş hassasiyeti açısından klinik değerlendirilmesi
Clinical evaluation of temporary restorations manufactured with CAD-CAM in terms of color change and dental sensitivity
- Tez No: 816208
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE PARLAR ÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Restorasyon materyallerindeki güncel ilerlemeler ve gelişmeler ile birlikte , geçici kuron- köprü.restorasyonları.da CAD/CAM (Computer Aided.Design/Computer.Aided Manufacture) yöntemi kullanılarak. hazırlanabilmektedir.. CAD/CAM sistemlerinin kullanılması ile hasta başında geçirilen zamandan tasarruf edilmesi, restorasyonların estetik ve mekanik özelliklerinin iyileştirilerek geliştirilmesi .amaçlanmıştır. Bu çalışmanınamacı CAD/CAM ile üretilen geçici restorasyonların renk değişimi ve diş hassasiyet açısından klinikolarakdeğerlendirilmesidir. Çalışmada 3 farklı geçici kron materyalinden (Protemp, Telio CAD ve Vita CAD) n=15 olmak üzere, toplam 45 geçici restorasyon hazırlanması planlanmıştır. CIEDE2000 renk formülasyonu kullanılarak3 aylık renk değişimi gözlenmiştir. Görsel analog skala (VAS) kullanılarak diş hassasiyeti değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the use of CAD/CAM systems, it is aimed to reduce time spent at the patient's durationand to improve the aesthetic and mechanical properties of therestorations. The aim of this study is the clinically evaluation of temporary restorations produced with CAD/CAM (Computer Aided.Design/Computer.Aided Manufacture) in terms of color change and tooth sensitivity. It is planned to prepare a total of 45 temporary restorations, n=15, from 3 different temporary crown materials (Protemp, Telio CAD and Vita CAD). A 3-month color change was observed using the CIEDE2000 color formulation. Tooth sensitivity was assessed using the visual analog scale (VAS).