Türkiye'de 1960'lı yıllardaki sol muhalif hareketler ve tiyatro alanındaki etkileri
Leftist opposition movements in Turkey in the 1960s and their impacts on theatre
  1. Tez No: 816221
  2. Yazar: ASLIHAN UMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SENEM CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Küresel Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada özetle, 1960'larda Türkiye'nin değişen politik atmosferinde aydınlar, öğrenciler, sanatçılar üzerinden yükselen hak ve özgürlük mücadelelerinin sol ideoloji ile buluşması ve bu buluşmanın kültür – sanat alanına yansımaları anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu bağlamda 1961 Anayasası'nın sağladığı özgürlükler ortamının ortaya çıkardığı yeni toplumsal düzlemde gerçekleşen düşünsel-ideolojik açılımlar ve bunların pratik yansımaları olarak ifade edilebilecek yapılanmalar incelenmiştir. Tez çalışmamızda sol ideolojinin dünya konjonktüründeki gelişmelere paralel olarak Türkiye'de edindiği kendine özgü kimlik, örgütsel yansımaları ve ideolojik tartışmaları üzerinden ele alınırken, bu kimliğin işçiler, emekçiler, öğrenciler ve aydınlar üzerindeki etkisi, özellikle tiyatro alanındaki yansımaları ve Politik Türk Tiyatrosu'nun seyri bağlamında inceleme konusu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study briefly is an attempt to comprehend the convergence of the struggles of intellectuals, students and artists for rights and freedoms in Turkey's changing political atmosphere in 1960s with the leftist ideology and the reflections of this convergence in the field of culture and arts. In this context we have examined the intellectual-ideological initiatives that took place in the new social ground created by the freedoms of 1961 Constitution and the structures that can be expressed as their practical reflections. In our thesis, the unique identity that the leftist ideology acquired in Turkey in parallel with the developments in the world conjuncture is discussed through its organisational reflections and ideological debates, while the impact of this unique identity on workers, labourers, students, and intellectuals is examined in the context of its reflections especially in the field of theatre and the course of Turkish Political Theatre.