Akciğer kanserli hastalarda endobronşiyal havayolu stent uygulamasının dispne ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of endobronchial airway stent use on dyspnea and activities of daily living in patients with lung cancer
  1. Tez No: 816222
  2. Yazar: AYŞEGÜL KARAYAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MAHMURE AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hematoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Alemdar A. (2023). Akciğer Kanserli Hastalarda Endobronşiyal Havayolu Stent Uygulamasının Dispne ve Günlük Aktiviteler Üzerine Etkisi. Yüksek Lisans Tezi. Biruni Üniversitesi. Lisansüstü Eğitim Enstitüsü, İstanbul. Bu tanımlayıcı kesitsel çalışma, akciğer kanserli endobronşiyal tedavi alan hastalarda havayolu stent uygulamasının dispne ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini değerlendirmek amacı ile yapılmıştır. Çalışma İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim Araştırma Hastanesi'nde, etik kurul izni sonrası 44 akciğer kanserli hastanın katılımıyla gerçekleştirildi. Araştırma verileri anket yöntemiyle toplandı. Veriler; Veri Toplama Formu, Kanser Dispne Ölçeği ve Katz Günlük Yaşam Aktiviteleri İndeksi kullanılarak toplandı. Katılımcıların yaş ortalaması 57,7 yıl olup, %59,1'i erkekti. Hastaların sigara kullanımı süresi ortalama 34,8 yıl olarak belirlendi Tanı alan hastaların %55'i küçük hücreli dışı akciğer kanserli hastalardı ve %52,3' ü endobronşiyal harici tedavi almaktaydı, %61,5'inde metastaz varlığı saptandı. Hastaların tamamında dispne mevcuttu. Hastaların hava yolu stent uygulaması sonrası dispne ölçeği toplam puanları, işlem öncesine göre anlamlı bir düşüş gösterdi (sırasıyla; öncesinde 33,7, 1.
Özet (Çeviri)
Alemdar A. (2023). The Effect of Endobronchial Airway Stent Application on Dyspnea and Daily Activities in Patients with Lung Cancer. Master Thesis. Biruni University. Graduate Education Institute, Istanbul. This descriptive cross-sectional study was conducted to evaluate the effect of airway stenting on dyspnea and activities of daily living in patients receiving endobronchial therapy with lung cancer. The study was carried out with the participation of 44 patients having lung cancer in Yedikule Chest Diseases And Thoracic Surgery Training And Reseaerch Hospital after after the approval of the ethics committee. Research data were collected by questionnaire method. Data; Data were collected using the Collection Form, Cancer Dyspnea Scale, and Katz Activities of Daily Living Index. The average age of the participants was 57.7 years and the 59.1% of them were male. The duration of smoking of the patients was on an average determined as 34.88 years. The 55% of the diagnosed patients were the ones with non-small cell lung cancer and 52.3% of them were receiving non-endobronchial treatment. And in 61.5%, metastases were detected. All patients had dyspnea. The dyspnea scale total scores of patients after airway stenting showed a significant decrease when compared to the pre-procedure (33.7 before, 3.6 at the 1st hour, 8.2 at the 1st week, 7.2 at the 1st month, respectively) (p p< 0.05). The activity scale total scores of the patients after airway stenting showed a significant increase when compared to the pre-procedure.