Tekrarlayıcı davranışı olan otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda duyusal işlem bozuklukları, günlük yaşam becerileri ve aktivite katılımı arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of the relationships between sensory processing disorders, daily living skills and activity participation in children diagnosed with autism spectrum disorder with repetitive behavior
  1. Tez No: 816220
  2. Yazar: CANSU ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA KAYIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çalışmamızda, tekrarlayıcı davranışı olan otizm spektrum bozukluğu tanılı çocuklarda duyusal işlem bozuklukları, günlük yaşam becerileri ve aktivite katılımı arasındaki ilişkilerin incelenmesini amaçlamaktadır. Bu çalışma, tekrarlayıcı davranış ile bedensel motor planlama, günlük yaşam becerileri ve modülasyonla ilgili duyusal işlem problemleri arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmanın eksikliğinden kaynaklanmaktadır Araştırmamızın örneklemi, İstanbul'da ikamet eden 4-7 yaş arası otizm spektrum bozukluğu tanısı almış 62 çocuktan oluşmaktadır. Çocukların otizm spektrum bozukluğu tanıları, DSM-V kriterlerine uygun olarak bir Çocuk ve Ergen Psikiyatristi tarafından konulmuştur. Veri toplama araçları olarak Dunn Duyu Profili (DP), SCOPE, Tekrarlayıcı Davranış Ölçeği (TEDÖ-R-TV), Pediatrik Özürlülük Değerlendirme Envanteri (PÖDE), Gelişimsel Anamnez, SIPT Kinestezi Testi ve Postüral Hareketin Klinik Gözlemi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel değerlendirmesi için Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Ayrıca, otizmli çocukların SPIT puanları ile normal gelişim gösteren çocukların SPIT puanları arasındaki farkın anlamlılığını değerlendirmek için Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Bulgular, OSB'li çocuklarda düşük enstansor kas kontrolü ile duysal işlemin davranışsal sonuçları arasında negatif ve anlamlı bir ilişki olmadığını göstermiştir. Araştırma ayrıca OSB'li çocukların duysal işlemleme becerilerinin günlük yaşam becerileri ve aktivite katılımlarını etkilediğini göstermiştir. Araştırmanın sonuçları; ''Otizm spektrum bozukluğu olan çocuklarda duysal işlem bozuklukları ve günlük yaşam becerileri arasında anlamlı ilişkiler bulunmuştur. Duyusal işleme bozuklukları olan çocukların günlük yaşam becerilerinde zorluk yaşadığı gözlenmiştir.'' ''Otizmli çocuklar arasında streotopik davranışlar, kendine zarar verme davranışları ve sınırlı davranışlar gözlenmiştir. Bu davranışların otizmli çocukların günlük yaşam becerilerini ve işlevselliğini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür.'' '' Motor becerilerin duysal işleme becerileri, hareket düzenlemeleri ve görsel girdilerin düzenlenmesiyle ilişkili olduğu bulunmuştur. Otizmli çocuklarda motor beceri düzeyi duysal işleme becerilerini etkileyebilmektedir.''
Özet (Çeviri)
Our study aims to investigate the relationships between sensory processing disorders, daily living skills, and activity participation in children diagnosed with Autism Spectrum Disorder (ASD) who exhibit repetitive behaviors. This study addresses a gap in the literature concerning the link between repetitive behavior and sensory processing issues related to motor planning, daily living skills, and modulation. The sample of our research consists of 62 children, aged 4 to 7 years, diagnosed with ASD and residing in Istanbul. The diagnosis of ASD in these children was made by a Child and Adolescent Psychiatrist in accordance with DSM-V criteria. Data collection tools included the Dunn Sensory Profile (DP), SCOPE, Repetitive Behavior Scale (TEDÖ-R-TV), Pediatric Disability Assessment Inventory (PÖDE), Developmental Anamnesis, SIPT Kinesthesia Test, and Clinical Observation of Postural Movement. Statistical evaluation of the data employed Pearson correlation analysis. Additionally, the Mann-Whitney U test was utilized to assess the significance of differences in SPIT scores between autistic children and typically developing children. The findings revealed no significant negative relationship between repetitive behaviors and the behavioral outcomes of sensory processing associated with reduced extensor muscle control in children with ASD. Moreover, the study illustrated that sensory processing skills impact daily living skills and activity participation in ASD children. The outcomes of the research can be summarized under the following headings: ''Significant associations were identified between sensory processing disorders and daily living skills in children with ASD, indicating challenges in daily living skills for those with sensory processing issues.'' ''Among autistic children, stereotypic behaviors, self-injurious behaviors, and restricted behaviors were observed. These behaviors negatively influenced the daily living skills and functionality of autistic children.'' ''Motor skills were found to be associated with sensory processing abilities, movement regulation, and the organization of visual inputs. Motor skill levels could affect sensory processing abilities in autistic children.''