Yenilenebilir enerji kaynakları içeren güç sistemlerinde ekonomik güç dağıtım problemlerinin sezgisel yöntemler ile çözümü
Solution to economic power dispatch problem in power systems including renewable energy sources using heuristic methods
- Tez No: 816257
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK URAZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde artan enerji talebi farklı enerji kaynaklarının geliştirilmesine neden olmaktadır, bu sebeple yenilenebilir enerji kaynakları üzerinde günden güne daha fazla çalışma yapılmakta ve üretim çeşitliliği artmaktadır. Artan üretim çeşitliliği güç sistemlerini daha karmaşık hale getirmekte, sistemlerin sürdürebilirliğini ve işletimini zorlaştırmaktadır. Ekonomik güç dağıtım sistemlerinin daha sürdürülebilir olmasını sağlamak amacı ile farklı sezgisel yöntemler uygulanmaktadır. Bu çalışmada Boz Ayı yöntemi kullanılarak ekonomik güç dağıtım problemlerinin farklı üç test sisteminde ilk olarak geleneksel sistemde daha sonra ise yenilenebilir enerji kaynaklarının da bulunduğu hibrit sistemde çözümleri gerçekleştirilmiştir. Boz Ayı yönteminde elde edilen sonuçlar; genetik, parçacık sürü optimizasyonu, yapay arı kolonisi ve deniz yırtıcıları yöntemi ile karşılaştırılmış ve yakıt maliyetleri üzerinde etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the increasing energy demand causes the development of different energy sources, therefore, more studies are carried out on renewable energy sources and the variety of production is increasing. Increasing production diversity makes power systems more complex and complicates the sustainability and operation of systems. Different heuristics are applied in order to make economical power distribution systems more sustainable. In this study, economic power dispatch problems were solved in three different test systems using the Brown Bear method for conventional and hybrid power dispatch systems. The results obtained in the Brown Bear method; genetics, particle swarm optimization, artificial bee colony and marine predators methods were compared and their effects on fuel costs were examined.