Baş önde postürü olan bireylerde klinik pilates egzersizlerinin ağrı, rom, postür, yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonu üzerine etkileri
The effects of clinical pilates exercise on pain, rom, posture, quality of life and body composition in individuals with forward head posture
  1. Tez No: 816258
  2. Yazar: YUSUF YAŞASIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Baş önde postür toplumda sıklıkla görülen, başın duruşunun vücut konumuna göre önde olduğu postüral bir bozukluktur. Kraniyovertebral açının (KVA) azalması ile karakterizedir. Bu çalışmada baş önde postüre sahip bireylerde klinik pilates egzersizlerinin boyun ağrısı, servikal eklem hareket açıklığı (ROM), vücut postürü, yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonuna etkilerini araştırmak amaçlandı. Çalışmaya 18-50 yaş aralığında 36 katılımcı dahil edildi. Katılımcılar, klinik pilates grubu ve ev egzersiz grubu olarak randomize 2 gruba ayrıldı. Klinik pilates grubuna (n=18) 8 hafta boyunca haftada 2 gün 60 dakika fizyoterapist eşliğinde klinik pilates egzersizleri uygulanırken ek olarak servikal stabilizasyon egzersizleri verildi. Ev egzersiz grubuna (n=18) günde 2 kez uygulanması üzere servikal stabilizasyon egzersizleri verildi. Değerlendirmeler çalışmanın başlangıcında ve sonunda tekrarlandı. Boyun ağrı şiddeti, ROM, vücut postürü, yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonu sırasıyla; Vizüel Analog Skala, Universal Gonyometre, New York Postür Analiz Yöntemi (NYPAY), Kısa Form-36 anketi ve çevre ölçümleriyle uygulandı. Verilerin istatistiksel analizi SPSS Statistics 29.0 programıyla yapıldı. Analizlerin sonucunda gruplarda KVA, NYPAY ve VAS değerlerinde anlamlı iyileşme görülürken klinik pilates grubu, ev grubuna kıyasla üstünlük sağlamıştır (p0,05), vücut kompozisyonunda yalnızca klinik pilates grubunda ev grubuna kıyasla bel çevresinde anlamlı iyileşme kaydedildi. Çalışmanın sonucunda baş önde postüre sahip bireylerde klinik pilates egzersizlerinin KVA, boyun ağrısı ve vücut postüründe iyileşme sağladığı, ROM değerlerinde servikal stabilizasyon egzersizlerine benzer artış gösterdiği bulunurken, yaşam kalitesi ve vücut kompozisyonunda çok yönlü yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Forward Head Posture is a postural disorder that is frequently seen in society, in which the head position is ahead of the body position. It is characterized by a decrease in the craniovertebral angle (CVA). In this study, it was aimed to investigate the effects of clinical pilates exercises on neck pain, cervical joint range of motion (ROM), body posture, quality of life and body composition in individuals with forward head posture. 36 participants aged 18-50 years were included in the study. Participants were randomly divided into 2 groups as clinical pilates group and home exercise group. In the clinical pilates group (n=18), while clinical pilates exercises were performed with a physiotherapist for 60 minutes, 2 days a week for 8 weeks, additional cervical stabilization exercises were given. Cervical stabilization exercises were given to the home exercise group (n=18) twice a day. Evaluations were repeated at the beginning and end of the study. Neck pain severity, ROM, body posture, quality of life and body composition, respectively; It was evaluated with the Visual Analog Scale, Universal Goniometer, New York Posture Rating Chart (NYPR), Short Form-36 Survey, and circumference measurements. Statistical analysis of the data was done with SPSS Statistics 29.0 program. As a result of the analysis, significant improvement was observed in the CVA, NYPR and VAS values in the groups, while the clinical pilates group showed significantly improvement than the home group (p0.05), a significant improvement in waist circumference was observed only in the clinical pilates group compared to the home group in body composition. As a result of the study, it was found that clinical pilates exercises improved CVA, neck pain and body posture in individuals with forward head posture, showed an increase in ROM values similar to cervical stabilization exercises, and it was determined that multifaceted approaches were needed in quality of life and body composition.