Fasial sinir hasarına konsantre büyüme faktörü uygulamasının elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak değerlendirilmesi
Electrophysiological and histopathological evaluation of concentrated growth factor administration to facial nerve damage
  1. Tez No: 816256
  2. Yazar: İSMAİL ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ DOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
FASİAL SİNİR HASARINA KONSANTRE BÜYÜME FAKTÖRÜ UYGULAMASININ ELEKTROFİZYOLOJİK VE HİSTOPATOLOJİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Amaç: Bu çalışmanın amacı sıçanlarda fasial sinir ezilme yaralanması modelinde konsantre büyüme faktörünün(CGF) sinir rejenerasyonu üzerindeki etkisini elektrofizyolojik ve histopatolojik olarak incelemektir. Aynı zamanda CGF'nin etkisini trombositten zengin plazma(PRP) ve deksametazon tedavisi ile karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 12 haftalık, ortalama 300-350 gr, 48 adet wistar albino cinsi sıçan kullanıldı. Sıçanlar 5 gruba ayrıldı; sham grubu (n=8), kontrol grubu (n=8), deksametazon grubu (n=8), PRP grubu (n=8), CGF grubu (n=8). Toplam 8 adet sıçan PRP ve CGF elde etmek için kullanıldı. Sham grubu dışındaki tüm gruplarda fasiyal sinirin bukkal dalı 1 dakika boyunca mosquito klemp ile travmatize edildi. Fasial sinir uyarı eşikleri travma öncesi, travma sonrası ve dördüncü haftanın sonunda ölçüldü. Dördüncü haftanın sonunda eksize edilen hasarlı bölge, elektron mikroskobu altında incelendi. Akson çapı, miyelin kılıf kalınlığı ölçüldü ve g-oranı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
ELECTROPHYSIOLOGICAL AND HISTOPATHOLOGICAL EVALUATION OF CONCENTRATED GROWTH FACTOR ADMINISTRATION TO FACIAL NERVE DAMAGE Objective: The aim of this study is to investigate electrophysiologically and histopathologically the effect of concentrated growth factor(CGF) on nerve regeneration in a facial nerve crush injury model in rats, as well as to compare the effect of CGF with platelet-rich plasma(PRP) and dexamethasone treatment. Materials and Methods: 48 Wistar albino rats, which are 12 weeks old and average 300-350 gr, were used in this study. Rats were divided into sham group (n=8), control group (n=8), dexamethasone group (n=8), PRP group (n=8) and CGF group (n=8). Eight rats were used to obtain PRP and CGF. Except for the Sham group in all rats, the buccal branch of the facial nerve was traumatized with a mosquito clamp for 1 minute. Facial nerve stimulation thresholds were measured pre-traumatic, post-traumatic and at the end of the fourth week. At the end of the fourth week, the damaged area was excised and examined under the electron microscope. Diameter of the axon, thickness of the myelin sheath were measured and the g-ratio was calculated.