Sagital servikal dizilim bozukluğu olan masa başıçalışanlarda klinik pilates ile ev egzersizprogramlarının etkinliği:Randomize karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 722337
  2. Yazar: CEMALİYE HÜRER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ENDER ANGIN, PROF. DR. EMİNE HANDAN TÜZÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Spor, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiotherapy and Rehabilitation, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışma, sagital servikal dizilim bozukluğu olan masa başı çalışanlarda klinik pilates egzersizleri (KPE) ile ev egzersiz programının (EEP) postüral bozukluklar, servikal kasların kuvvet ve enduransı, servikal eklem hareket açıklığı (EHA), ağrı şiddeti, fonksiyonel yetersizlik, servikal eklem pozisyon hissi (EPH) ve kas kısalıkları üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 30-60 yaşları arasında özel ve kamu kurumlarında masa başında çalışan ve sagital servikal dizilim bozukluğu olan bireyler (n=46) randomizasyon programı ile KPE eğitimi ve EEP olarak iki gruba ayrıldı. Her iki gruba egzersiz eğitimine başlamadan önce farklı günlerde“Boyun Sağlığı”semineri verildi. Postüral bozuklukların değerlendirilmesinde fotoğraflama yöntemi kullanıldı. Dinamometre (Hand Held Dinamometre (HHD); Lafayette Instrument Company, Lafayette, Indiana) ile servikal kasların kuvveti, biofeedback basınç ünitesi (Stabilizer Pressure Biofeedback-Chattanooga Stabilizer) ile derin boyun fleksörlerinin (DBF) kuvvet ve enduransı, inklinometre (Baseline® Bubble Inclinometer) ile servikal EHA ve gözler açık-kapalı EPH, endurans testleri ile servikal fleksör ve ekstansör kasların enduransları değerlendirildi. İstirahat ve aktivite sırasındaki boyun ağrı şiddetleri Görsel Analog Skalası (GAS) ile fonksiyonel yetersizlik Boyun Disabilite İndeksi (BDİ) ile, Pektoral kas grubu ile omuz Adduktör ve İnternal Rotatör kaslarının kısalıkları kas kısalık testi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of clinical pilates exercises (CPE) and home exercise program (HEP) on postural disorders (PD), the strength and endurance of the cervical muscles, cervical range of motion (ROM), pain intensity, functional disability, cervical joint position sense (JPS) and muscle shortness in desk workers with sagittal cervical disorientation. The participants (n=46) with sagittal cervical disorientation who work at private and public institutions, in the age range of 30-60 years were randomly divided into CPE and HEP groups. In addition,“Neck Health”seminar was given to both groups at the beginning of the exercise education. Photography method was used evaluate PD. Dynamometer (Hand Held Dynamometer; Lafayette Instrument Company, Lafayette, Indiana) was used to assess muscle strength of the cervical muscles. Biofeedback pressure unit (Stabilizer Pressure Biofeedback-Chattanooga Stabilizer) was used to asses strength and endurance values of the deep cervical flexors (DCF) The inclinometer (baseline bubble inclinometer) was used to evaluate the cervical ROM and the eyes open-closed JPS. Endurance tests were used to asses the cervical flexor and extensor muscles' endurance. The cervical pain intensity during resting and activity were evaluated by Visual Analog Scale (VAS). The Neck Disability Index (NDI) was used to assess the functional disability. Pectoral muscle group and shoulder Adductor and İnternal rotator muscles shortness were evaluated by muscle shortness test. There was no difference between the groups in terms of cervical muscle strength, flexor and extensor muscle endurance, ROM, VAS, NDI and muscle shortness parameters after treatments (all p's > 0,05).