Çocuklarda karbonhidrat lolipop ve oral verilen karbonhidrat sıvının ultrason ile değerlendirilen mide volümüne ve preoperatif anksiyeteye etkisinin karşılaştırılması
Comparison of the effect of carbohydrate lollipops and oral carbohydrate liquid on gastric volume assessed by ultrasound and preoperative anxiety in children
- Tez No: 816289
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖZEN ÖKSÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Pediatrik hastalarda uzun süreli açlık, hipoglisemi ve dehidratasyon riskinin yanı sıra hasta rahatsızlığı ve hasta/ebeveyn memnuniyetsizliği ile ilişkilidir. Pediatrik anestezide rahatsızlık, açlık, susuzluk ve metabolik bozuklukları önlemek için ameliyat öncesi açlık kısa tutulmalıdır. Mevcut Avrupa kılavuzları, çocuklarda preoperatif açlık sürelerini su ve berrak sıvılar için 1 saat olarak önermektedir. Ultrason ile gastrik antral alan ölçümü ve volüm hesabı sayesinde mide boşalma süresini daha yakında takip ederek aspirasyon riskini de minimalize edebiliriz. 2022 yılında yapılan bir çalışmada çocuklara karbonhidrat lolipop verilmesi sonrasında ultrason ile mide volüm ölçümleri yapılmış ve lolipopun mide hacminde kayda değer bir artış yapmadığını ve aspirasyon riskine yol açmadığı rapor edilmiştir. Literatürde sert şekerlerle ilgili sınırlı sayıda yayın mevcut. Biz bu çalışmada 5-12 yaş arası çocuk hastalarda preoperatif dönemde karbonhidrat lolipop ve karbonhidrat içeren berrak sıvı verilmesi sonrasında hem gastrik volümü hem de preoperatif anksiyete ölçümünü karşılaştırmayı amaçladık. Materyal Metod: Araştırmada yazılı bilgilendirilmiş ebeveyn onayı alındıktan sonra preoperatif 40 çocuk çalışmaya alındı. Hastalar karbonhidrat lolipop (Grup L) veya karbonhidrattan zengin berrak sıvı (Grup K) verilecek şekilde kapalı zarf yöntemi ile randomize olarak iki gruba ayrıldı. Demografik bilgiler ve klinik öykü elektronik tıbbi kayıtlardan kaydedildi. Katılımcıların ultrason ile beslenmeden hemen önce başlangıçtaki gastrik antral alanları (GAA) ölçüldü. Beslenmeden hemen sonra ve 15 dakikada bir olmak üzere 1 saat boyunca gastrik antral alan ölçümüne devem edildi. (Gözen Öksüz Ve Sefa Mert Alkan tarafından). Mide sıvısının toplam hacmi ile ilişkili olan gastrik rezidüel volüm (GRV) hesaplandı. Hastalar karbonhidrat içeren berrak sıvı ve karbonhidrat lolipop verilmesinden sonra operasyona alınana kadar en az 1 saat bekletildi. Hastaların anksiyetesini değerlendirmek için biri bazal değer biri birinci saat olmak üzere modifiye Yale Preoperatif Anksiyete Skalası (m-YPAS) kullanıldı. Hasta anne ve/veya babasının memnuniyetleri skoru (1 memnuniyetsiz, 2 iyi, 3 çok iyi olarak değerlendirildi) ve hastaların preoperatif ölçülen kan şekeri, intraoperatif kan basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı kayıt altına alındı. Bulgular: Grup L'ye 20 Grup K'ye 20 olmak üzere 40 hasta çalışmaya alındı. Her iki grubun demografik verileri karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunmadı. Grup L ve Grup K'nın gastrik antral alanları karşılaştırıldığında Grup K'nın 0. dakika gastrik antral alanı anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0.047). Grup L ve Grup K'nın gastrik rezidüel volümleri arasında ölçümler arasında anlamlı farklılığa rastlanmadı (p>0.05). Grup L'de ölçülen anksiyete skorları Grup K'ya göre anlamlı olarak daha düşük bulundu (p=0.038). Her iki grubun hemodinamik parametreleri (sistolik kan basıncı, diyastolik kan basıncı, ortalama arter basıncı, kalp atım hızı) ve kan şekerleri karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0.05). Grup L'nin ebeveyn memnuniyeti Grup K'ya göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.014). Sonuç: Çocuklarda preoperatif açlık sürelerinin kısaltılması ve anksiyete düzeylerinin azaltılması için karbonhidrattan zengin berrak sıvıya alternatif olarak karbonhidrat lolipopun verilebileceğini öngörmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Objective: In pediatric patients, prolonged fasting is associated with the risk of hypoglycemia and dehydration, as well as patient discomfort and patient/parent dissatisfaction. In pediatric anesthesia, fasting should be kept short before surgery to prevent discomfort, hunger, thirst and metabolic disorders. Current European guidelines recommend preoperative fasting times of 1 hour for water and clear liquids in children. Thanks to the gastric antral area measurement and volume calculation with ultrasound, we can follow the gastric emptying time more closely and minimize the risk of aspiration. In a study conducted in 2022, gastric volume measurements were made with ultrasound after giving carbohydrate lollipops to children, and it was reported that the lollipop did not cause a significant increase in stomach volume and did not cause a risk of aspiration. There are limited number of publications on boiled sweets in the literature. In this study, we aimed to compare both gastric volume and preoperative anxiety measurement after the administration of carbohydrate lollipops and clear liquid containing carbohydrates in the preoperative period in pediatric patients aged 5-12 years. Materials and Methods: After obtaining written informed parental consent, 40 preoperative children were included in the study. The patients were randomly divided into two groups using the closed-envelope method, to be given a carbohydrate lollipop (Group L) or a clear carbohydrate-rich liquid (Group K). Demographic information and clinical history were recorded from electronic medical records. The baseline gastric antral area (GAA) of the participants was measured just before ultrasound feeding. Gastric antral area measurement was continued for 1 hour, immediately after feeding and every 15 minutes. (by Gözen Öksüz and Sefa Mert Alkan). Gastric residual volume (GRV), which is related to the total volume of gastric juice, was calculated. The patients were kept waiting for at least 1 hour until they were taken into the operation after the administration of clear liquid containing carbohydrates and carbohydrate lollipops. The modified Yale Preoperative Anxiety Scale (m-YPAS), one at baseline and one at the first hour, was used to assess patients' anxiety. The patient's parents' satisfaction score (1 dissatisfied, 2 good, 3 very good) and the patients' preoperatively measured blood glucose, intraoperative blood pressure, mean arterial pressure, and heart rate were recorded. Findings: Forty patients, 20 in Group L and 20 in Group K, were included in the study. When the demographic data of both groups were compared, no significant difference was found. When the gastric antral areas of Group L and Group K were compared, the gastric antral area of Group K was found to be significantly higher at the 0th minute (p=0.047). There was no significant difference between the gastric residual volumes of Group L and Group K between measurements (p>0.05). Anxiety scores measured in Group L were found to be significantly lower than Group K (p=0.038). When the hemodynamic parameters (systolic blood pressure, diastolic blood pressure, mean arterial pressure, heart rate) and blood sugars of both groups were compared, no significant difference was found between the groups (p>0.05). Parental satisfaction of Group L was significantly higher than Group K (p=0.014). Result: We suggest that carbohydrate lollipop can be given as an alternative to carbohydrate-rich clear liquid in order to shorten preoperative fasting times and reduce anxiety levels in children.