A101 kapıda uygulamasında algılanan kalitenin marka değeri, marka aşkı ve marka güvenine etkisi
The effect of perceived quality on brand equity, brand love and brand trust in A101 door application
- Tez No: 816290
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
E-ticaret sektörü teknolojik gelişmelerin de öncülüğünde hızlı bir değişim ve gelişim içerisindedir. E-ticaret sektörünün en önemli türlerinden biri olan e-perakendecilikte, tüketici satın alma davranışının ve e-perakende mağaza tercih nedenlerinin incelenmesi sonucu elde edilen verilere göre pazarlama stratejilerinin oluşturulması önemlidir. Firmalar teknoloji yatırımlarıyla ve rekabet ettikleri firmalara karşı geliştirdikleri çeşitli stratejilerle avantaj sağlamaya çalışmakta ke ndi markalarının diğer markalardan daha güvenli ve değerli olması için çabalamaktadır. E-perakendeciliğin getirdiği en önemli yeniliklerden biri, firmalar için yeni bir pazarlama imkânı oluşturarak daha çok tüketiciye kesintisiz bir biçimde tanıtım, pazarlama ve satış imkânı sağlamaktır. E- ticaretin tüketiciler açısından sağladığı en önemli fayda ise arama maliyetini azaltması, daha çok ürün çeşidini daha kolay ve daha ekonomik bir şekilde temin etme fırsatı sağlamasıdır. Çevrimiçi alışveriş popülerliğinin artmasıyla birlik perakende gıda sektörü de e-ticaretin bu popülerliği karşısında kayıtsız kalmamıştır. Birçok firma artık kendi e-perakende uygulamasını yaparak başka firmalara olan bağlılığını sonlandırıp e-perakende alanında bağımsızlığını ilan etmiştir. Perakendeci firmaların kendi e-perakende uygulamasını yapması ve özellikle en geç 2 saat içerisinde teslimatı gerçekleştirmeyi hedeflemesi, ilgiyle karşılanmaktadır. A101 Yeni Mağazacılık (A.Ş) de e-perakende sektöründe, gelişen bu yeni teknolojileri kullanmayı, sunulan hizmet kalitesini arttırmayı ve neticesinde müşteri tatminini sağlamayı hedeflenmiştir. Bu çalışmada A101 kapıda uygulamasında algılanan kalitenin marka değeri, marka aşkı ve marka güvenine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla oluşturulan anketlerin doldurulması için WhatsApp, Instagram ve Facebook platformları üzerinden A101 Kapıda uygulaması kullanıcılarına ulaşılmıştır. Elde edilen verilerin analizi için yapısal eşitlik modellemesi kullanılmıştır. Kartopu örnekleme yöntemiyle hedef kitleye ulaşılmıştır. Çalışmanın amacına ulaşması için farklı çalışmalardan elde edilen uygun ölçeklerden faydalanılmıştır. Çalışmada algılanan kalitenin marka değeri, marka aşkı ve marka güveni üzerindeki etkilerinin yanında marka güveni ve marka aşkının marka değeri üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre algılanan kalitenin marka güveni ve marka aşkı üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkisinin olduğu anlaşılmıştır. Ancak algılanan kalitenin marka değeri üzerinde anlamlı etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Diğer bir bulgu da marka güveninin marka değeri üzerinde anlamlı etkisinin olmadığının gözlemlenmiş olmasıdır. Benzer şekilde marka aşkının da marka değeri üzerinde anlamlı bir etkisinin olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The e-commerce sector is in a rapid change and development under the leadership of technological developments. In e-retailing, which is one of the most important types of the e-commerce sector, it is important to create marketing strategies according to the data obtained as a result of examining the consumer purchasing behavior and the reasons for choosing e-retail stores. Companies are trying to gain advantage with their technology investments and various strategies they develop against the companies they compete with, and they strive to make their own brands safer and more valuable than other brands. One of the most important innovations brought by e-retailing is to create a new marketing opportunity for companies and to provide uninterrupted promotion, marketing and sales opportunities to more consumers. The most important benefit of e-commerce for consumers is that it reduces the search cost and provides the opportunity to procure more product types in an easier and more economical way. With the increase in the popularity of online shopping, the retail food industry has not been indifferent to this popularity of e-commerce. Many companies have now made their own e-retail application and declared their independence in the field of e-retail by ending their commitment to other companies. Retailer companies' implementation of their own e-retail and especially targeting to deliver within 2 hours at the latest are met with interest. A101 Yeni Mağazacılık (A.Ş) aims to use these developing new technologies in the e-retail sector, to increase the quality of service offered and to ensure customer satisfaction as a result. In this study, the effect of perceived quality on brand value, brand love and brand trust in A101 door application was investigated. A101 At the Door application users were reached via WhatsApp, Instagram and Facebook platforms to fill out the questionnaires created for this purpose. Structural equation modeling was used for the analysis of the obtained data. The target audience was reached with the snowball sampling method. In order to achieve the aim of the study, appropriate scales obtained from different studies were used. In the study, the effects of perceived quality on brand equity, brand love and brand trust, as well as the effects of brand trust and brand love on brand equity were investigated. According to the findings, it was understood that perceived quality has a positive and significant effect on brand trust and brand love. However, it has been observed that perceived quality does not have a significant effect on brand value. Another finding is that it has been observed that brand trust does not have a significant effect on brand equity. Similarly, it was determined that brand love did not have a significant effect on brand equity.