İnsülin pompası kullanan tip 1 diyabetli çocuklarda karbonhidrat sayımı uygulayan ve uygulamayan gruplar arası biyokimyasal parametrelerin karşılaştırılması
Comparison of biochemical parameters with and without carbonhydrate counting in type 1 diabetic children using insulin pump
  1. Tez No: 593464
  2. Yazar: BÜŞRA BİLEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KEZBAN ESEN KARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Tip 1 Diyabet (T1D) çocukluk ve ergenlikte en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Özellikle küçük çocuklarda görülme sıklığı artmakta olup önemli düzeyde uzun süreli morbidite ve mortaliteye neden olmaktadır. Karbonhidrat sayımı (KS) günlük bazda çoklu enjeksiyonlar veya sürekli subkutan insülin infüzyonu şeklinde bazal bolus insülin rejimi ile tedavi edilen T1D hastaları için bir öğün planlama aracıdır. Bu araştırma, insülin pompası kullanan T1D'li çocuklarda karbonhidrat sayımı uygulayan kontrol grubuyla uygulamayan grup arasında karbonhidrat sayımının biyokimyasal parametreler üzerine nasıl etki ettiği amacıyla retrospektif olarak yürütülmüş ve planlanmıştır. Bu amaçla çalışmaya ayaktan tedavi gören, 7-18 yaş arası Tip 1 Diyabetli insülin pompası kullanan 37 çocuk dahil edilmiştir. Hastaların kendisine ya da bakımından sorumlu kişiye anket formu uygulanarak hastaya ve hastalığına ait genel bilgiler, hastanın beslenme ve tedavi öyküsü, karbonhidrat sayımı yöntemi ile ilişkili düşüncelerine yönelik bilgiler alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Type 1 diabetes (T1D) is one of the most common chronic diseases in childhood and adolescence. Especially in young children, the incidence increases and causes significant long-term morbidity and mortality. Carbohydrate count (CC) is a meal planning tool for T1D patients treated with a basal bolus insulin regimen in the form of multiple injections per day or continuous subcutaneous insulin infusion. This study was carried out and planned retrospectively in order to determine the effect of CC on biochemical parameters among the group who did not use CC with the control group. For this purpose, 37 children with Type 1 Diabetes Insulin Pump between 7-18 years of age were included in the study. A questionnaire was applied to the patient or the person in charge of the patient, and information about the patient and his / her disease, nutrition and treatment history of the patient, and thoughts about the carbohydrate counting method were obtained.