Biyogüvenlik perspektifinden 21. yüzyılda yeni güvenlik tehditleri
New security threats in the 21st century from a biosecurity perspective
- Tez No: 816300
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL TURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 348
Özet
Uluslararası Güvenlik Çalışmalarında Soğuk Savaş sonrası dönemde tehdit öznesi ve algısında dönüşümün yaşanması yeni güvenlik sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Neticesinde sağlık sorunları güvenlik alanına dahil edilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar, küresel salgınlar artık devletlerin güvenliğini doğrudan tehdit oluşturmaktadır. Böyle bir ortamda biyogüvenlik kavramının gerekliliği fark edilmekte ve sınırlılıkları ortaya koyulmaktadır. Çalışma, 21. yüzyılda ortaya çıkan bulaşıcı grip salgınlarını odak noktasına alarak Covid-19 sürecinde seçilen örnek ülkelerin siyasi elitlerinin biyogüvenlik kavramını nasıl güvenlikleştirdiği eleştirel söylem analizi çerçevesinde inceleyerek karşılaştırmalı analize tabi tutmaktadır. Eleştirel söylem analizi için toplanan verilerin sosyal medya üzerinden gerçekleştirilmesi yeni kamusal alanların güvenlik sorunlarını tanımlamada nasıl bir katkı sağladığını da göstermektedir. Kuramsal olarak Kopenhag Okulu'nun güvenlikleştirme kuramı biyogüvenlik kavramına uygulayarak devlet birim düzeyinde ele alınmaktadır. Bu çerçevede biyogüvenlik kavramının uluslararası güvenlik çalışmaları alanı içerisinde yer alması gerektiği ve buna ek olarak küresel bir biyogüvenlik rejiminin oluşturulmasının sağlık kaynaklı sorunlar ile mücadele edebilmek için gerekli olduğu savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transformation in the threat subject and perception in the post-Cold War period in International Security Studies causes new security problems to emerge. As a result, health problems are included in the field of security. Infectious diseases and Pandemics now pose a direct threat to the security of states. In such an environment, the necessity of the concept of biosecurity is recognized and its limitations are revealed. The study focuses on the contagious flu epidemics that emerged in the 21st century and examines how the political elites of the selected countries in the Covid-19 process securitize the concept of biosecurity within the framework of critical discourse analysis and subject it to a comparative analysis. The realization of the data collected for critical discourse analysis through social media also shows how new public spaces contribute to defining security problems. Theoretically, the securitization theory of the Copenhagen School is applied to the concept of biosecurity, and it is addressed at the state unit level. In this context, it is argued that the concept of biosecurity should be included in the field of international security studies, and in addition, the creation of a global biosecurity regime is necessary to combat health-related problems.