COVİD-19 pandemisinde hizmete devam eden kargo sektörü çalışanlarında iş sağlığı ve güvenliği (ISG) algısı ve tutumları
Occupational health and safety (OHS) perceptions and attitudes in cargo sector employees continuing to service during the COVİD-19 pandemic
  1. Tez No: 816301
  2. Yazar: ALPER MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECMİ İLHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
COVID-19 salgını, internet alışverişine yönelimi artırmış ve bu durum kargo sektöründe çalışanların çalışma koşullarını önemli ölçüde etkilemiştir. Çalışma şartlarındaki değişikliklerin ve çalışanların pandemi sürecine ilişkin algı ve tutumlarının belirlenebilmesine yönelik yapılan bu çalışma kapsamında sendika üyesi 469 kargo çalışanı ile çevrimiçi anket gerçekleştirilmiştir. Araştırma soruları kapsamında kurulan hipotezler, istatistiki yöntemlerle test edilmiştir. Anket sonuçları, pandemi döneminde kargo sektöründe çalışanların çalışma sürelerinde (%64) ve hizmet verdiği insan sayısında (%83) artış olduğunu göstermiştir. İş yerlerinde temizlik, maske ve mesafe önlemlerinin büyük oranda uygulandığı ancak mesai saatlerinin düzenlenmesi, çalışan sayısının asgari seviyede tutulması vb. tedbirlere başvurulmadığı belirlenmiştir. Ankete katılanların %70'i pandemi döneminde İSG eğitimi almıştır. KKD kullanımı cinsiyet, yaş grupları, eğitim durumu, iş yerindeki görev ve İSG eğitim durumuna göre farklılık göstermemektedir. İSG eğitiminin en önemli katkıları; çalışma arkadaşları ile sosyal mesafe uygulamaya özen gösterme, maskenin hijyen kurallarına uygun kullanımı ve maske türleri arasındaki farkları öğrenme konularındadır. İSG eğitimi alanlar, pandemi döneminin İSG açısından daha başarılı yürütüldüğünü düşünmektedir. Mesleki maruziyet risklerinin yüksek olduğunu düşünen kargo çalışanları, müşterilerini sosyal mesafe konusunda daha sık uyarmak zorunda kaldığını ifade etmektedir. Anket katılımcıları çoğunlukla T.C. Sağlık Bakanlığının açıkladığı verileri güvenilir bulmaktadır. Bu yaklaşımlar kargo sektörü çalışanları nezdinde, ülkemizdeki kamu otoritesinin pandemi sürecini başarılı bir şekilde yönettiğini göstermektedir. Sonuç olarak kargo çalışanları iş yükü, çalışma stresi, sağlık riskleri vb. birçok açıdan pandemiden olumsuz anlamda etkilendiklerini ancak alınan İSG önlemleri ve genel tedbirler ile bu risklerin bertaraf edildiğini düşündüklerini ifade etmişlerdir. Kargo çalışanlarının bulaş riskinin en aza indirilebilmesi için rota optimizasyonu yapılarak dağıtım işbirliğine gidilmesi, temassız teslimat uygulamalarının geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması, İSG uygulamalarının sektörel ve mekânsal değişkenler dikkate alınarak belirlenmesi ve uluslararası kuruluşların COVID-19'un işle ilişkisini belirlemeye yönelik çalışmalarının takip edilerek ulusal mevzuatımıza yansıtılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The COVID-19 pandemic has increased the tendency to online shopping and this has significantly affect the working conditions of the cargo sector employees. This research was conducted by applying an online questionnaire to 469 union member cargo sector employees in order to determine the changes in working conditions and their perceptions and attitudes towards the pandemic. The hypotheses established within the scope of the research questions were tested with statistical methods. The survey results showed that there was an increase in the working hours of the cargo sector employees (64%) and the number of people they served (83%). It has been determined that while hygiene, mask usage and social distance measures are generally applied in workplaces, measures such as regulating working hours and keeping the number of employees at a minimum level are not implemented. 70% of the respondents received OHS training during the pandemic. Gender, age groups, education level, job in the workplace and OHS education level do not make any difference in the use of PPE. It has been determined that the most important contributions of OHS training are taking care to practice social distance with colleagues, using the mask in accordance with hygiene rules, and learning the differences between masks. There is a higher rate of thought that the pandemic is carried out successfully in terms of OHS in those who receive OHS training. Survey participants mostly find the data announced by the Ministry of Health reliable. These approaches show that the government has successfully managed the pandemic in the eyes of the cargo sector employees. As a result, cargo sector employees stated that they were adversely affected by the pandemic in terms of workload, work stress and health risks, but they thought that these risks were eliminated with OHS measures and general measures. In order to minimize the risk of contamination of cargo workers, distribution cooperation, development and dissemination of contactless delivery applications, determination of OHS practices by considering sectoral details and following the work of international organizations to determine the relationship of COVID-19 with work and reflecting it in national legislation are recommended.