Devlet kırılganlığı kapsamında Bosna Hersek devletinin incelenmesi
Analysis of the state of Bosnia and Herzegovina within the context of state fragility
  1. Tez No: 816324
  2. Yazar: SETENAY TAV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADER ÖZLEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bosna Hersek tarih boyunca çeşitli devletlerin hakimiyeti altında bulunmuş, her medeniyet kendinden bir parça bırakmıştır. Bu sebeple gerek dini gerekse etnik yönden bir mozaiği andıran Bosna Hersek Balkanlar'daki iç içeliğin güzel bir örneğini oluşturmaktadır. Öte yandan bu farklılıklar özellikle Yugoslavya Krallığı'ndan itibaren toplumun bütünleşmesi önündeki engel haline gelmiştir. Yugoslavya Krallığı ve YSFC gibi“Küçük Yugoslavya”olarak ifade edilen Bosna Hersek de bağımsızlık sürecinde şiddetli bir şekilde başarısızlıkla karşı karşıya kalmıştır. Bosna Hersek Savaşı sonrasında imzalanan Dayton Barış Anlaşması ile etnik şiddet son bulsa da aradan geçen 28 yıla rağmen devletin kırılgan yapısı tazeliğini korumaktadır. Devlet kırılganlığının tespiti devletlerin başarısızlığa uğramamaları için bir ön uyarı sistemi oluşturması açısından önem taşımaktadır. Çalışmanın amaçlarından birini oluşturan Bosna Hersek'in devlet kırılganlığının tespiti için devletin temel yetenekleri olarak görülen otorite, kapasite ve meşruiyet göstergelerinden yararlanılmıştır. Ayrıca uluslararası sistemin bağımlı yapısı doğrultusunda devlet dışı unsurlar da kırılganlığın tespiti açısından göz önüne alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Bosnia and Herzegovina has been under the domination of various states throughout history, and each civilization has left a piece of itself. For this reason, Bosnia and Herzegovina, which resembles a mosaic both religiously and ethnically, constitutes a good example of the intertwinedness in the Balkans. On the other hand, these differences have become an obstacle to the integration of society, especially since the Kingdom of Yugoslavia. Bosnia and Herzegovina, referred to as“Little Yugoslavia”, like the Kingdom of Yugoslavia and the SFRY, faced severe failure in the independence process. Although ethnic violence came to an end with the Dayton Peace Agreement signed after the Bosnia and Herzegovina War, the fragile structure of the state remains fresh despite 28 years. Detection of state fragility is important in terms of creating a pre-warning system so that states do not fail. In order to determine the state fragility of Bosnia and Herzegovina, which is one of the aims of the study, the indicators of authority, capacity and legitimacy, which are seen as the basic capabilities of the state, were used. In addition, in line with the dependent structure of the international system, non-state elements were also taken into consideration in terms of determining fragility.