Âmirî'nin nefs anlayışı ve nefsin ölümden sonraki durumu
Al-Amirī's understanding of the soul and the state of the soul after death
- Tez No: 816357
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HARUN TAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Şırnak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Âmirî'nin Nefs Anlayışı ve Nefsin Ölümden Sonraki Durumu Bu çalışmamızda, Âmirî'nin Nefs Anlayışı ve Nefsin Ölümden Sonraki Durumu hakkındaki görüşlerini tetkik ettik. Filozofumuz Âmirî, (ö.381/992) İslâm düşünce tarihinde, İslâm düşüncesinin ilmi açıdan çiçek açtığı ve meyve verdiği (IV/X yy.) bir dönemde yaşamıştır. Kendisi de dönemin ruhuna uygun bir hayat sürmüştür. Vefat ettiğinde ardında bir kütüphane dolusu kitap bırakacak kadar verimli bir ilmî kişiliği vardı. Bu gerçek El-Milel ve'n-Nihal yazarı Şehristânî 'nin, Âmirî'yi önde gelen devrin büyük İslam filozoflarını arasında saymasında da kendini gösterir. Âmirî, Fârâbî ve İbn Sina arasında yaşamış -hatta İbn Sina ile muasır olduğunu söylemek daha doğru olur- Kindî ekolüne mensup, felsefî düşüncelerinde de bu ekolün tipik karakteristik özelliklerini yansıtan din ve felsefenin aynı hakikatin farklı yönleri olduğunu ileri süren ve din ile felsefeyi uzlaştırma gayreti içinde olan önemli bir filozoftur. Felsefesine genel çerçevede baktığımızda daha çok Aristotelesçi ve YeniEflatuncu bir sentezi andırır. Onun nefs anlayışına baktığımızda ise nefsin tanımından kuvvetlerine kadar yer yer Aristocu ve Platoncu görüşleri birleştirdiği görülür. Nefsi metafizik alanda ve küllî kapasitesi içinde ele alırken Yeni-Eflatuncu bir renge bürünür. Nefsi pratik yönüne ilişkin meselelerde ele alınırken ahlak ve siyaset gibi alanlarda da Eflatuncu bir anlayışla ortaya çıkar. Epistemoloji ve eskatoloji gibi konularda ise Aristotelesçi bir anlayışla konuları ele alır. Netice itibarıyla Âmirî'nin her ne kadar eklektik bir nefs anlayışına sahip olduğu söylense de bu durum kendisinin orijinalliğine bir zarar vermemiştir. Kendisinden sonra gelen birçok önemli filozofa da ilham kaynağı olmuştur. Çalışmamız bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde problemin genel bir çerçevesi çizilmiş, konunun kapsam ve metodu belirtilmiştir. Birinci bölümde konuya hazırlık olması açısında nefs kavramının sözlük ve terim anlamları ile çeşitli disiplinlerdeki anlamları üzerinde durulmuş özellikle kelam, tasavvuf ve felsefede bu kavrama yaklaşım kısaca ele alınmıştır. Bunun akabinde filozofumuz Âmirî'nin nefs teorisi sistematik bir şekilde çeşitli yönleri ile ele alınıp değerlendirilmiştir. İkinci bölümde ise Âmirî'nin nefs teorisi, yine onun bilgi teorisine temel teşkil etmesi açısından ele alınmıştır. Üçüncü ve son bölümde ise nefsin ölümden sonraki durumu açıklanmış, onun mutluluk ve mutsuzluk hâli belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
Âmirî's Understanding of the Soul and the Post-Death Status of the Soul In this study, we have examined al-'Amīrī's understanding of the soul and his views on the state of the soul after death. Our philosopher al-'Amīrī (d.381/992) lived in a period in the history of Islamic thought when Islamic thought blossomed and bore fruit in terms of science (IV/X century). In keeping with the spirit of the period, he left behind a library full of books when he passed away. Moreover, Shahristani, the author of al-Milal wa'n-Nihal, counts al-Amiri among the great Islamic philosophers of his time. Al-Amirī was an important philosopher who lived between al-Farabi and Ibn Sina (it would be more accurate to say that he was contemporaneous with Ibn Sina), belonged to the school of al-Kindī, reflected the typical characteristics of this school in his philosophical thoughts, asserted that religion and philosophy were different aspects of the same truth, and endeavored to reconcile religion and philosophy. When we look at his philosophy in general, it resembles a synthesis of Aristotelian and NeoPlatonic. When we look at his understanding of the soul, we see that he combines Aristotelian and Platonic views from the definition of the soul to its powers. He takes on a Neo-Platonic color when dealing with the soul in the metaphysical field and in its universal capacity. While dealing with the practical aspects of the soul, he also appears with a Platonic understanding in areas such as ethics and politics. In matters such as epistemology and eschatology, he takes an Aristotelian approach. As a result, although al-Āmirī is said to have an eclectic understanding of the soul, this did not harm his originality. He inspired many important philosophers who came after him. Our study consists of an introduction and three parts. In the introduction, a general framework of the problem was drawn, the scope and method of the subject were specified. In the first chapter, in terms of preparation for the subject, the dictionary and term meanings of the concept of soul and its meanings in various disciplines are emphasized, and the approach to this concept in theology, mysticism and philosophy is briefly discussed. After that, our philosopher Âmirî's theory of soul has been systematically discussed and evaluated with its various aspects. In the second part, Âmirî's theory of soul is discussed in terms of being a basis for his theory of knowledge. In the third and last chapter, the state of the soul after death is explained and its state of happiness and unhappiness is stated.