Diyabetik hastalarda diyabete bağlı sıkıntı ve depresif belirti düzeylerinin glisemi regülasyonuna etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of diabetes-related distress and depressive symptom levels on glycemia regulation in diabetic patients
  1. Tez No: 816356
  2. Yazar: CANSU ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ÇETİN DOĞANER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Family Medicine, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Diyabet hastalığı büyüyen bir salgındır. Uluslararası Diyabet Federasyonu (IDF) verilerine göre prevalansı giderek artmaktadır.Diyabet hastalarında kardiyovasküler hastalıklardan son dönem böbrek hastalığına kadar metabolik komplikasyonların yanı sıra, diyabet tanısının neden olduğu psikolojik etkiler de araştırılmıştır. Yapılan çalışmalarda diyabet hastalarında majör depresyon belirtilerinin tamamı görülmese bile sıkıntı durumunun artış gösterdiğine dair bulgular saptanmıştır. Diyabetik hastalarda artan distress (sıkıntı, kaygı, endişe) durumunun artan vücut kitle indeksi, yüksek HbA1c ve insülin kullanımıyla ilişkili olduğu düşünülmektedir.Çalışmamızda diyabetik sıkıntıya sahip hastaların glisemi regülasyonun bozulduğunu, hastaların fiziksel aktivite düzeyleri ve tedaviye uyumları arttıkça daha fazla glisemik kontrol sağlandığını tespit ettik. Hastalara glisemi regülasyonlarını arttırmak ve buna bağlı gelişecek komorbiditeleri önlemek için birinci basamakta çalışan hekimlerin, bu konudaki bilgi ve farkındalıklarını arttırarak, gerekli eğitim ve desteği vermesi gerektiğinin önemini görmüş olduk.
Özet (Çeviri)
Diabetes is a growing epidemic. According to the International Diabetes Federation (IDF), its prevalence is increasing. In addition to metabolic complications ranging from cardiovascular disease to end-stage renal disease, the psychological effects of diabetes diagnosis have also been investigated. Studies have found that even if not all symptoms of major depression are observed in diabetic patients, there is evidence of increased distress. Increased distress (distress, anxiety, worry) in diabetic patients is thought to be associated with increased body mass index, high HbA1c and insulin use. In our study, we found that glycemia regulation of patients with diabetic distress was impaired, and more glycemic control was achieved as patients' physical activity levels and compliance with treatment increased. We have seen that primary care physicians should provide the necessary education and support by increasing their knowledge and awareness on this issue in order to increase glycemia regulation and prevent related comorbidities.