Non-alkolik karaciğer yağlanması olan bireylerin günlük diyet lifi tüketimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of daily dietary fiber consumption of individuals with non-alcoholic fatty liver
  1. Tez No: 816361
  2. Yazar: NURSELİ GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FERHAN MANTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, temel olarak non-alkolik karaciğer yağlanmasına sahip bireylerle sağlıklı bireylerin diyet lifi tüketimini incelemektedir. NAFLD, fazla alkol tüketimi, otoimmün ve bulaşıcı hastalıklardan bağımsız hepatik yağ birikiminden (hepatositlerin > %5-10u) kaynaklanan ve daha önemlisi ileri evrelerde siroz ve karsinoma gidebilen bir karaciğer hastalığıdır. Genel olarak, kilo kaybı veya kısıtlanmış enerji olsun olmasın sağlıklı bir diyet ve düzenli beslenme alışkanlıkları hepatositlerdeki yağ birikimini azaltabilir dolayısıyla kişiyi kardiyometabolik hastalıklardan ve mortaliteden korumaktadır. Günlük diyet lifini olması gereken düzeyde almak bağırsak sağlığı dahil vücudun birçok görevini yerine getirmesinde önemli rol oynar. Yeterli düzeyde alınan diyet lifi bağırsak microbiotasını dengeleyerek mukoza bariyerini güçlendirir böylece endokrin sistemi, hormon düzeylerini, sindirim sistemini, vücudun nitrojen dengesini ve karaciğer gibi vücudun detoksifikasyonunda rol oynayan organları olumlu etkiler. Birçok çalışma, lifleri düzenli ve yeterli alıyor olmanın obezitenin, hipertansiyonun, tip 2 diyabetin, kardiyovasküler hastalıkların prevelanslarının azalmasına yardımcı olduğunu ortaya koymaktadır. Çalışmada sonuç olarak toplam lif ve suda çözünür lif alımı karaciğer yağlanması olmayan sağlıklı kontrol grubunda, yağlanma olan gruptan anlamlı şekilde yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study mainly examines dietary fiber intake in individuals with non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) and healthy individuals. NAFLD is a liver disease caused by hepatic fat accumulation (>5-10% of hepatocytes) independent of excessive alcohol consumption, autoimmune and infectious diseases and, importantly, can lead to cirrhosis and carcinoma in advanced stages. In general, a healthy diet and regular eating habits, whether weight loss or energy restriction, can reduce fat accumulation in hepatocytes and thus protect the individual from cardiometabolic diseases and mortality. Adequate daily intake of dietary fiber plays an important role in many functions of the body, including intestinal health. Adequate dietary fiber balances the gut microbiota and strengthens the mucosal barrier, thus positively affecting the endocrine system, hormone levels, the digestive system, the body's nitrogen balance and organs involved in detoxification, such as the liver. Many studies have shown that regular and adequate intake of fiber helps to reduce the prevalence of obesity, hypertension, type 2 diabetes and cardiovascular disease. In the study, total fiber and water soluble fiber intake was significantly higher in the healthy control group without fatty liver disease than in the group with fatty liver disease.