Işık konisi KRD toplam kuralları kullanılarak Bc mezonlarının P-dalga çarmonyum durumlarına yarıleptonik bozunumunun incelenmesi
The investigation of semileptonic Bc meson decays to P-wave charmonia using light cone QCD sum rules
  1. Tez No: 816360
  2. Yazar: TARIK AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN TEĞMEN, PROF. DR. ALTUĞ ÖZPİNECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
B-fabrikalarında gözlemlenen çarmonyum türü parçacıkların sayısının artmasından beri ağır kuarkların fiziğine ilişkin araştırmalar oldukça popüler olmaya başlamıştır. B mezonlarının arasında B_c mezonu iki ağır kuark içermesi nedeniyle ilginç bir parçacık ve ağır kuark fiziğinin araştırılması için laboratuvardır. Dahası çarmonyum durumlarına bozunmaları nedeniyle bozunumlarının muhtemel egzotik çarmonyum durumlarının analizinde kullanılabilme olasılığı vardır. Bu çalışmada B_c mezonlarının P-dalga çarmonyum durumlarına yarıleptonik bozunumları KRD toplam kuralları kullanılarak analiz edilecektir. Bu analiz için ihtiyaç duyulacak çarmonyum durumlarının dağılım genlikleri ise kuark model hesaplamalarından alınacaktır. Taban ve uyarılmış çarmonyum durumları için elde edilen bozunum oranları literatürde bulunan sonuçlarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Heavy flavoured hadron physics research has become very popular since many charmonium-like states have been discovered at B-factories. Among the B mesons B_c meson is a very interesting particle due to its two different kind of heavy quark constituents and it is a laboratory for probing heavy quark physics. Moreover, they decay into charmonia and hence their decays can be used to analyze possible exotic charmonia. In this study, QCD sum rules method is used to analyze the semileptonic decays of B_c mesons into P wave charmonia. The required distribution amplitudes for the charmonia will be taken from a quark model computation. The obtained decay rates for the ground state and excited charmonia are compared with the results found in the literature.