Akut miyokard infarktüsünde apelin, elabela, endoglin ve IMA'nın kandaki düzeylerinin araştırılması
Investigation of blood levels of apelin, elabela, endoglin and IMA in acute myocardial infarcti̇on
- Tez No: 816386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH GÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Biyokimya, Emergency Medicine, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Akut Miyokard İnfarktüsünde Apelin, Elabela, Endoglin ve IMA'nın Kandaki Düzeylerinin Araştırılması Akut miyokard infarktüsü (AMI), uzun süreli iskeminin neden olduğu kardiyak miyosit kaybı ile karakterize bir hastalıktır. Tüm dünyada ve ülkemizde AMI; mortalite ve morbidite sebepleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılan bu çalışma ile AMI'da apelin, elabela, endoglin ve IMA'nın kandaki düzeylerinin belirlenmesi ve bu parametrelerin AMI tanısında altın standart biyobelirteç olan HsTn-I ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Çalışma popülasyonu AMI'lı 45 hasta ve 45 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Gruplardaki bireylerden elde edilen; plazma numunelerinden apelin, elabela ve endoglin düzeyleri ile serum numunelerinden IMA düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Rutin biyokimyasal markerlerin serumdaki düzeyleri hastane otomasyon sisteminden çekildi.
Özet (Çeviri)
Investigation of Blood Levels of Apelin, Elabela, Endoglin and IMA in Acute Myocardial Infarction Acute myocardial infarction (AMI) is a disease characterized by cardiac myocyte loss caused by prolonged ischemia. AMI all over the world and in our country; it is one of the leading causes of mortality and morbidity. The aim of this study was to determine the blood levels of apelin, elabela, endoglin and IMA in AMI and to investigate the relationship of these parameters with HsTn-I, which is the gold standard biomarker in the diagnosis of AMI. The study population consisted of 45 patients with AMI and 45 healthy individuals. Obtained from individuals in groups; apelin, elabela and endoglin levels from plasma samples and IMA levels from serum samples were measured by ELISA method. Serum levels of routine biochemical markers were withdrawn from the hospital automation system.