Combining biomolecules and fluorogenic cyanine dyes into novel fluorescent labels
Biyomoleküllerin ve florojenik siyanin boyalarının yeni floresan etiketler olarak bir araya getirilmesi
  1. Tez No: 816399
  2. Yazar: HAYRİYE ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. BRUCE A. ARMITAGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Carnegie Mellon University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Floresan teknolojisi modern bilimin önemli bir unsurudur. Tıbbi teşhisten nanoteknolojiye kadar çeşitli alanlardaki ilerlemeler, yeni floresans tespit sistemlerindeki veya kullanılacak floresan etiketlerdeki ilerlemelerle büyük ölçüde ilişkilidir. Bu tez, yeni floresan etiketler geliştirerek floresans teknolojisindeki ilerlemeye katkıda bulunma çabalarımızı içermektedir. Farklı üstünlüklere ve dolayısıyla farklı uygulama alanlarına sahip iki farklı tip floresan etiket geliştirilmiştir. Geliştirilen floresan etiketler farklı gerekçelere dayalı olarak geliştirilmiş olsa da, ortak yanları biyomoleküller ve ve florojenik siyanin boyalarının ve bunların benzersiz bağlanma etkileşimlerinin kullanılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Fluorescence technology is a pivotal element of modern science. Advances in a variety of fields from medical diagnostics to nanotechnology are highly interrelated to advances in new fluorescence detection systems, or fluorescent labels that will be employed. This dissertation describes our efforts to contribute to the progress in fluorescence technology by developing novel fluorescent labels. We developed two different types of fluorescent labels with different superiorities and thus different application areas. Despite being developed based on different rationales, the approach we took was common, that is the utilization of biomolecules and fluorogenic cyanine dyes and their unique binding interactions.