Boşanmış ailelerin yetişkin çocuklarının romantik ilişkilere, evliliğe ve ebeveyn olmaya dair algılarının incelenmesi: Nitel bir araştırma
Understanding the perceptions of adult children of divorced families about romantic relationships, marriage and being a parent: A qualitative study
  1. Tez No: 816419
  2. Yazar: KÜBRA PARIM AÇIKALIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZLI BÜŞRA AKÇABOZAN KAYABOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikolojik Danışma ve Rehberlik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmanın temel amacı ebeveynleri boşanmış evli ya da bekar yetişkinlerin romantik ilişkilere, evliliğe ve çocuk sahibi olmaya ilişkin görüşlerinin, olası ve mevcut çocuk yetiştirme tutumlarının ve ebeveyn öz yeterlik algılarının ebeveynlerinin boşanmış olması bağlamında derinlemesine incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda bu araştırmada nitel araştırma yaklaşımlarından fenomonolojik desen kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu kartopu örnekleme yoluyla ulaşılan, araştırma sırasında romantik ilişkisi olan 7, romantik ilişkisi olmayan 2 ve evli olan 4 olmak üzere 13 birey oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacı ile araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formu ve Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu kullanılmıştır. Katılımcılar ile yapılan görüşmelerden elde edilen verilerin içerik analizi sonucunda 9 tema, 26 alt tema ve 137 kod oluşturulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre boşanmış ailelerin yetişkin çocuklarında ebeveyn boşanmasının romantik ilişkilere, evliliğe ve çocuk sahibi olmaya ilişkin görüşleri ve olası ve mevcut çocuk yetiştirme tutumları ve ebeveyn öz yeterlik algılarını biçimlendirebildiği görülebilmektedir. Araştırmanın sonuçları ebeveynleri kendileri çocukken boşanmış ve şu anda yetişkin olan bireylerin romantik ilişkilerde, evlilik ilişkilerinde ve ebeveynlik süreçlerinde ebeveyn boşanmasına bağlı olarak yaşadıkları güçlüklerin anlaşılması noktasında önemlidir. Araştırmanın bulguları ilgili literatür kapsamında tartışılmış ve ruh sağlığı uzmanlarına ve araştırmacılara yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the perceptions of married or single adults with divorced parents about romantic relationships, marriage, having children, their possible and current child-rearing attitudes, and parental self-efficacy in the context of their parents' divorce. For this purpose, phenomenological design which is one of the qualitative research approaches was used in this study. The study group of the research was formed by snowball sampling and consisted of 13 individuals: 7 of them were in a romantic relationship, 2 of them were single, and 4 of them were married. Personal Information Form and Semi-Structured Interview Form which were developed by the researcher were used to collect data. Nine themes, 26 sub-themes, and 137 codes emerged. According to the findings of the study, parental divorce was found to have an influence on the participants' views on romantic relationships, marriage, having children in their adult lives, their potential and current child-rearing attitudes, and their perceptions of parental efficacy. The results of the study becomes important in understanding the difficulties experienced by individuals as adults in their own romantic relationships, marital relationships, and parenting processes due to parental divorce when they were a child. The findings of the research were discussed within the scope of the relevant literature and based on the findings of the study, suggestions were presented both for mental health professionals and researchers.