Romantik ilişkisi olan kadınlarda ilişkisel güç algısının yordayıcıları olarak bağlanma stilleri, narsisizm, bilişsel duygu düzenleme
Attachment styles, narcissism, cognitive emotion regulation as predictors of sense of power in females with romantic relationships
  1. Tez No: 816418
  2. Yazar: DİLARA ÜNVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BERNA GÜLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu araştırmada romantik ilişkisi olan beliren yetişkinlik dönemindeki kadınlarda ilişkilerde güç algısının yordayıcıları olarak ilişki süresi ile bağlanma stilleri (kaygılı ve kaçınan bağlanma boyutları), narsisizm (büyüklenmeci narsisizm ve kırılgan narsisizm boyutları) ve bilişsel duygu düzenleme stratejilerinin rolü incelenmiştir. Araştırmaya 2022-2023 yılları arasında Türkiye'de yaşayan, mevcut romantik ilişkisi olan, 18-29 yaş aralığında 367 kadın katılmıştır. Araştırma verileri, ilişkilerde güç algısı için İlişkilerde Güç Algısı Ölçeği (İGAÖ), bağlanma stilleri için Yakın İlişkilerde Yaşantılar Envanteri-II (YİYE-II), narsisizm için Narsistik Kişilik Envanteri (NKE) ve Kırılgan Narsisizm Ölçeği (KNÖ), bilişsel duygu düzenleme için Bilişsel Duygu Düzenleme Ölçeği – Kısa Form ve Demografik Bilgi Formu ile toplanmıştır. Araştırmada ilişki süresi, bağlanma stilleri, narsisizm ve bilişsel duygu düzenlemenin ilişkilerdeki güç algısını yordama rolü hiyerarşik regresyon analizi ile test edilmiştir. Araştırmanın analizleri sonucunda ilişki süresi, narsistik kişilik, kırılgan narsisizm, kaygılı ve kaçıngan bağlanma değişkenlerinin beliren yetişkin kadınların ilişkilerdeki güç algısını anlamlı bir şekilde yordadığı tespit edilmiştir. İlişki süresi, büyüklenmeci-kırılgan narsisizm, kaygılı-kaçıngan bağlanma stili ve bilişsel duygu düzenleme beliren yetişkin kadınların ilişkilerde güç algısına yönelik varyansın %30'unu açıklamaktadır. Araştırma sonuçları alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the predictive role of relationship duration, attachment styles (anxious and avoidant attachment dimensions), narcissism (grandiose narcissism and vulnerable narcissism dimensions), and cognitive emotion regulation skills on sense of power were examined in emerging adult females who are in romantic relationships. 367 emerging adult females participated who aged between 18 and 29 years, living in Turkey, and who have currently romantic relationships during 2022-2023 in this study. The research data were collected with the Sense of Power Scale for sense of power in romantic relationships, Experiences in Close Relationships-Revised for attachment styles, Narcissistic Personality Inventory and Hypersensitive Narsissism Scale for narcissism and Cognitive Emotion Regulation Questionnaire – Short Form to examine cognitive emotion regulation. Demographic Information Form was used to measure of demographic characteristics of the participants. In this study, hierarchical regression analysis was used to test the predictive role of relationship duration, attachment styles, narcissism and cognitive emotion regulation on sense of power in romantic relationships of emerging adult females. The analysis of the study revealed that romantic relationship duration, narcissistic personality, vulnerable narcissism and anxious and avoidant attachment dimonsions significantly predicted sense of power in emerging adult females in romantic relationships. It was found that relationship duration, grandiose narcissism, vulnerable narcissism, anxious attachment, avoidant attachment styles and cognitive emotion regulation explained 30% of the variance in sense of power in romantic relationships among emerging adult females. The results of the study were discussed in accordance with the relevant literature.