Yardımlı üreme teknikleri uygulanacak şiddetli oat olgularında spermatozoa ICSI günü, taze veya dondurulmuş çözülmüş kullanıldığı zaman embriyo oluşumu ve gebelik üzerine etkisi
The effect of assisted reproductive techniques on embryo development and pregnancy when thawed, fresh or frozen spermatozoa are used in oat cases in ICSI
  1. Tez No: 816427
  2. Yazar: SEDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKSAN PABUÇCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Şiddetli oligoastenoteratospermi hastalarının semen analizinde sperm parametrelerine bakıldığı zaman sperm sayısı, motilitesi, morfolojisi fertilizasyon için kritik kabul edilir. Bu durumda yardımcı üreme tekniklerinden yardım almaları kaçınılmazdır bu hastalar için ıcsı en iyi yöntemlerdendir yalnız ıcsı günü taze ejekülettan kaliteli sperm bulmak işimizi zorlaştıracağından dondurulmuş kaliteli sperm kullanmak başarılı bir fertilizasyon için çok önemlidir. Bu çalışmada 01.01.2014 – 01.01.2022 tarihleri arası tarihleri arasında Centrum Clinic Özel Ankara Kadın Sağlığı ve Tüp Bebek Merkezi'nde şiddetli OAT tanısıyla tedavi gören taze veya dondrulmuş spermatozoa ile ICSI işlemi yapılmış 190 hastanın embriyo oluşumu ve gebelik sonuçlarının retrospektif olarak araştırılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
When sperm parameters are examined in the semen analysis of patients with severe oligoasthenoteratatospermia, sperm count, motility and morphology are considered critical for fertilization. In this case, getting help from assisted reproductive techniques is protective. ICSI is one of the best targets for these patients, but using frozen quality sperm is crucial for successful fertilization as it will make it difficult to find quality sperm from fresh ejaculate on the day of ICSI. Retrospective appearance of 190-year embryo formation and birth results with ICSI procedure with fresh or frozen spermatozoa treated with OAT scanning on Centrum Clinic Private Ankara Women's Health and IVF Center servers between 01.01.2014 and 01.01.2022.