IVF/ICSI uygulanan ileri kadın yaşına bağlı infertilite hastalarında oosit morfolojisi, embriyo kalitesi, gebelik ve canlı doğum oranlarının karşılaştırılması
Comparison of oocyte morphology, embryo quality, pregnancy and live birth rates in advanced female age-related infertility patients undergoing IVF/ICSI
- Tez No: 816426
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE GÖKSAN PABUÇCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Embriyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Son yıllarda, yardımcı üreme teknolojilerindeki gelişmeler, özellikle yaşa bağlı infertilite sorunuyla karşı karşıya kalanlar olmak üzere, infertiliteyle mücadele eden çiftler için umut sağlamıştır. İleri kadın yaşı genellikle azalmış over rezervi, azalmış oosit kalitesi ve düşük gebelik oranları ile ilişkilidir. İn Vitro Fertilizasyon (IVF) ve intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) gibi yardımcı üreme teknikleri, yaşa bağlı infertiliteden etkilenen çiftler için potansiyel çözümler olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma, IVF/ICSI uygulanan ileri yaştaki infertilite hastalarında oosit morfolojisini, embriyo kalitesini, gebelik oranlarını ve canlı doğum oranlarını karşılaştırmayı amaçlamaktadır. Bu çalışmaya 01.01.2014 ile 01.01.2023 tarihleri arasında Centrum Özel Ankara Kadın Sağlığı Merkezi'ne başvuran ve IVF ya da ICSI uygulanan 65 çalışma 66 kontrol grubu olmak üzere toplamda 131 hastaya ait veriler retrospektif olarak dahil edilmiştir. Araştırma içeriğinde kaydedilen parametreler şunlardır; kadın yaşı, serum AMH değeri, başarısız IVF deneme sayısı, indüksiyon süresi, toplam oosit sayısı, MII oosit sayısı, 2PN oosit sayısı, anormal oosit morfolojisi sayısı, toplam 3. Gün embriyo sayısı, toplam 3.gün grade 1 embriyo sayısı, toplam 5. Gün embriyo sayısı, toplam 5. Gün top quality embriyo sayısı, pozitif hCG, toplam motil sperm sayısı, abort ve canlı doğumdur. Bu çalışmanın amacı; in vitro fertilizasyon (IVF) veya intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu (ICSI) uygulanan ileri yaş infertilitesi olan kadın hastalarda oosit morfolojisi, embriyo kalitesi, gebelik oranları ve canlı doğum oranlarını karşılaştırmaktır. Çalışma, ileri yaşın bu parametreler üzerindeki etkisine ve bunların klinik uygulamadaki önemine dair literatüre katkı sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the recent years, improvements in assisted reproductive technologies have given hope to couples suffering from infertility, particularly those suffering from age-related infertility. In general, advanced female age is related with diminished ovarian reserve, lower oocyte quality, and lower pregnancy rates. In Vitro Fertilization (IVF) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) have emerged as promising treatments for couples with age-related infertility. This study aims to compare oocyte morphology, embryo quality, pregnancy rates and live birth rates in advanced age infertility patients undergoing IVF/ICSI. The data of a total of 131 patients, 65 study and 66 control group, who applied to Centrum Private Ankara Women's Health Center between 01.08.2022 and 31.05.2023 and underwent IVF or ICSI, were included in this study retrospectively. The parameters recorded in the research content are as follows; female age, serum AMH value, number of failed IVF attempts, induction time, total oocytes, MII oocytes count, 2PN oocytes count, abnormal oocyte morphology count, total number of Day 3 embryos, total number of day 3 grade 1 embryos, total 5 Day embryo count, total number of Day 5 top quality embryos, positive hCG, total motile sperm count, abortion and live birth. The aim of this study was to compare oocyte morphology, embryo quality, pregnancy rates and live birth rates in female patients with advanced age infertility who underwent in vitro fertilization (IVF) or intracytoplasmic sperm injection (ICSI). The study aims to contribute to the literature on the effect of advanced age on these parameters and their importance in clinical practice. In conclusion; It was observed that advanced female age affects oocyte morphology, embryo quality, pregnancy and live birth rates. Larger studies are needed to obtain more detailed results.