Tobacco use and related factors among nigerian university students living in İstanbul, Turkey
İstanbul, Türkiye'de yaşayan nijeryalı üniversite öğrencilerinde tütün kullanımı ve ilişkili faktörler
  1. Tez No: 816458
  2. Yazar: FUNMILAYO BOLUWATIFE OLOWU
  3. Danışmanlar: Prof. Dr. RECEP EROL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de İstanbul'da yaşayan Nijeryalı Üniversite öğrencilerinin tütün kullanım oranlarını ve etkenlerini belirlemektir. Bu zorlukları değerlendirmek ve öğrenciler üzerindeki etkilerini anlamak için bu kesitsel çalışma yapılmıştır. Çalışma evreni olarak İstanbul Türkiye'de yaşayan Nijeryalı üniversite öğrencileri seçilmiştir. Veri toplamak için kullanılan araç bir anketti. Bu çalışma, tanımlayıcı bir Anket araştırma tasarımı yaklaşımı kullanmıştır. Araştırma için Nijerya'dan Lisans ve Yüksek Lisans öğrencisi 183 erkek (%52,6) ve 165 kadın (%47,4) olmak üzere toplam 348 kişi istihdam edilmiştir. Katılımcıların yaşları 15-34 aralığındaydı. İkamet yeri, demografik faktör (medeni durum) ve mevcut tütün kullanımı arasında ilişki yoktu. Bununla birlikte, eğitim düzeyi ile mevcut tütün kullanımı arasında bir ilişki vardır. Tütün tehlikelerinin algılanması, tütün ürünlerinin kullanımını etkiler. Son olarak, tütün dumanının neden olduğu rahatsızlık miktarı ile aktif bir sigara içicisi olmak arasında bir ilişki vardır. SPSS sürüm 26 kullanıldı. Veriler, Çıkarımsal ve Tanımlayıcı yöntemler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to find out the rate of tobacco usage, and factors among Nigerian University students living in Istanbul, Turkey. To assess these challenges and understand their impact on students, this cross-sectional study was conducted. Nigerian university students living in Istanbul Turkey were chosen as the study population. The Instrument used to collect the data was a questionnaire. This study used a descriptive Survey research design approach. A total of 348 respondents comprising of 183 males(52.6%) and 165 females(47.4%) from Nigeria who are Undergraduates and Graduate students were employed for the study. The participants ages were within the range of 15-34. There was no association between place of residence, demographic factor(marital status) and current tobacco usage. However, there is an association between educational level and current tobacco usage. The perception of tobacco hazards influences usage of tobacco products. Finally, there is a correlation between the amount of discomfort caused by tobacco smoke and being an active smoker. SPSS version 26 was used. Data were analyzed using Inferential and Descriptive methods.