Temporal kemik kırığı olgularının retrospektif analizi ile klinik ve radyografik bulgular ışığında prognozun belirlenmesi
Temporal kemik kiriği olgularinin retrospektif analizi ile klinik ve radyografik bulgular işiğinda prognozun belirlenmesi
  1. Tez No: 816465
  2. Yazar: AKIN KARAMAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYKUT İKİNCİOĞULLARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Temporal kemik kırıklarında gelişen komplikasyonları, geleneksel (longitudinal, transvers, miks) ve güncel (otik kapsül içeren ve içermeyen) sınıflama sistemleri ile öngörü güçleri açısından kıyaslamak ve bu komplikasyonların yönetimlerini göstermek amaçlanmıştır. Çalışmanın türü ve yeri: Retrospektif, Ankara Şehir Hastanesi, 3. Basamak sağlık merkezi. Gereç ve Yöntem: 2019 ve 2022 yılları arasında temporal kemik kırığı olan 115 hastada saptanan 127 temporal kırık çalışmaya dahil edilmiştir. Kırık sınıflaması radyolojik ve klinik bulgular ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to compare the traditional classification system of temporal bone fractures (longitudinal, transverse and mixed) with the more up-to-date otic capsule classification system (otic capsule sparing or violating) in terms of predicting the complications that develop in temporal traumas and to show the management of these complications. Study Design: Retrospective, Ankara City Hospital, tertiary health center. Material and Methods: Between 2019 and 2022, 127 temporal fractures in 115 patients were included in the study. Fracture classification was determined by radiological and clinical results.