Servikal disk hernisi tanılı hastalarda spinal dekompresyon tedavisi ile yüksek yoğunluklu lazer terapinin etkinliğinin araştırılması
Investigation of the efficacy of spinal local decompression therapy and high intensity laser therapy in patients with cervical disc herniation
  1. Tez No: 816466
  2. Yazar: RUFAT JABBARLI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBÜKE ERSİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Atlas Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Servikal disk hernisi, disk dejenarasyonu ile aynı zamanda kemik ve eklemlerdeki doğal yapının bozulmasıyla beraber ortaya çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, servikal disk hernisi tanılı hastalarda tedavisinde kullanılan Spinal Lokal Dekompresyon Tedavisi (SLDT) ve Yüksek Yoğunluklu Lazer Terapi (YYLT) metotlarının servikal bölgede hareket kısıtlılığı, ağrı ve fonksiyonel durum üzerine etkilerini araştırmaktır. Çalışmaya servikal disk hernisi tanısı almış 18-65 yaş aralığında toplam 30 kişi dahil edildi ve katılımcıların ilk değerlendirmelerinin ardından her grupta 10 kişi olacak şekilde 3 gruba randomize olarak ayrıldı. Her üç gruba da konvansiyonel fizyoterapi (Transkutanöz Elektriksel Sinir Stimülasyonu (TENS), Terapötik Ultrason (US) ve Egzersiz) uygulandı. Birinci gruba konvansiyonel fizyoterapiye ek olarak SLDT (SLDT grubu), ikinci gruba konvansyionel fizyoterapiye ek olarak YYLT (YYLT grubu) ve üçüncü gruba ise sadece konvansiyonel fizyoterapi (kontrol grubu) uygulandı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve sonrası olmak üzere 2 kez yapıldı. Katılımcıların boyun patolojilerinden kaynaklanan günlük yaşam ve boş zaman aktivitelerindeki özürlülük durumları Boyun Özürlülük Sorgulama Anketi (BÖSA) kullanılarak, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skalası (VAS) ile, boyun eklem hareket açıklığı (EHA) ise gonyometre ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cervical disc herniation occurs with disc degeneration as well as the deterioration of the natural structure of bones and joints. The aim of this study is to investigate the effects of local decompression method and high-intensity laser therapy on limitation of motion, pain and functional status in the cervical region. A total of 30 people aged 20-65 years who were diagnosed with cervical disc herniation were included in the study, and after the initial evaluation of the participants, they were randomized into 3 groups with 10 people in each group. Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation, Therapeutic Ultrasound and Exercise therapy were applied to all three groups; Additionally, SLDT Group received spinal decompression therapy, HILT Group received high-intensity laser therapy, and Control Group received exercise therapy. Evaluations were made twice, before and after the treatment. The disability of the participants in daily life and leisure activities due to neck pathologies was evaluated using the Neck Disability Questionnaire, pain intensity was evaluated with the Visual Analog Scale, and neck joint range of motion was evaluated with a goniometer.