Kemik yüzey taklitli metakrilatlanmış hidrojellerin osteoblast hücre davranışları üzerinde etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of bone surface mimicking methacrylated hydrogels on osteoblast cell behavior
  1. Tez No: 816469
  2. Yazar: SÜVEYDANAS KOCACIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma, kemik yüzey topografyasının yumuşak litografi tekniğiyle agar jel kalıplama kullanılarak aktarılmasına odaklanmaktadır. Metakrilatlanmış doğal ekstrasellüler matriks (ECM) ve jelatin malzemeleri üzerinde yapılan çalışmada, pozitif kemik yüzey taklitleri elde edilmiştir. Agar jel kalıbının kullanımıyla kemik yüzeyinin özgün topografik özellikleri başarılı bir şekilde hidrojel yüzeyine aktarılmış ve incelenmiştir. Bu çalışma, kemik yüzey topografyasının yumuşak litografi tekniğiyle agar jel kalıplama kullanılarak hidrojellere aktarılmasını ve elde edilen hidrojellerin karakterizasyonunu ele almaktadır. Sentezlenen hidrojellerin karakterizasyonu için NMR (Nükleer Manyetik Rezonans), FTIR (Fourier Dönüşümü Kızılötesi Spektroskopisi) ve profilometre analizleri gibi teknikler kullanılmıştır. Ayrıca, kemik yüzeyinin hidrojel yüzeyine başarılı bir şekilde aktarımını destekleyen profilometre analizleri yapılmıştır. Kemik yüzey taklitli hidrojellerin osteoblast hücreleri üzerindeki etkileri değerlendirmek için hücre çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, kemik yüzey taklitli hidrojellerin yüzey topografyasının düzensiz yapısı, osteoblast hücrelerinin bu yüzeylere daha iyi yapışma özelliği gösterdiği sonucuna varılmıştır. Bu bulgular, kemik dokusunun doğal özelliklerini taklit eden biyomalzemelerin tasarımında ve dokuların rejenerasyonunu hedefleyen tedavi yöntemlerinin geliştirilmesinde önemli bir rol oynayabilir
Özet (Çeviri)
This study focuses on the transfer of bone surface topography using soft lithography technique and agar gel molding. In the study conducted on methacrylated natural extracellular matrix (ECM) and gelatin materials, positive bone surface mimics were achieved. The use of agar gel mold successfully transferred the unique topographic features of the bone surface onto the hydrogel surface and was examined. This study addresses the transfer of bone surface topography to hydrogels using soft lithography technique with agar gel molding and the characterization of the obtained hydrogels. Techniques such as NMR (Nuclear Magnetic Resonance), FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy), and profilometer analysis were used for the characterization of the synthesized hydrogels. Additionally, profilometer analysis supporting the successful transfer of bone surface onto the hydrogel surface was performed. Cell studies were conducted to evaluate the effects of bone surface mimicking hydrogels on osteoblast cells. According to the results of the study, it was concluded that the irregular structure of the surface topography of the bone mimicking hydrogels enhances the adhesion of osteoblast cells to these surfaces. These findings can play a significant role in the design of biomaterials that mimic the natural properties of bone tissue and the development of treatment methods targeting tissue regeneration.