Understanding the predictive role of self-esteem, resilience, positive and negative affect on culture shock among international students of Bahçeşehir University
  1. Tez No: 816470
  2. Yazar: HAFSAH ATTAULLAH
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM KARAIRMAK TEKDURMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Türkiye'de kayıtlı Uluslararası öğrenci sayısı her yıl artmakta ve dünyayı küresel bir köye dönüştürmektedir. Bu öğrenciler, yeni bir ortamda eğitim almanın harika deneyimlerini paylaşıyorlar, ancak bu deneyimlere bazı sorunlar da eşlik ediyor. Bu araştırma çalışmasının iki yönü vardır, birincisi, BAU'daki uluslararası öğrencilerde Öz Saygı, Dayanıklılık, olumlu ve olumsuz duyguların kültür şokunu ne ölçüde yordadığını anlamaktır. İkinci yönü ise, cinsiyet, eğitim düzeyi, yaşam tarzı ve iletişim açısından grup farklılıklarını incelemektir. Bu araştırmada İlişkisel tarama yöntemi, demografik bilgiler ve üç psikometrik ölçek kullanılmıştır. Örneklem grubu halen Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören uluslararası üniversite öğrencilerinden (N=302 öğrenci) oluşmaktadır. Örneklem grubuna resmi üniversite e-postaları, kampüs içi ve öğrenci whatsapp grupları aracılığıyla ulaşılmıştır. Çalışmanın tüm katılımcılarından onay formu, demografik bilgi formu, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Connor Davidson Dayanıklılık Ölçeği (CD-RISC 10), Pozitif ve Negatif Duygu Çizelgesi (PANAS) ve Kültürden oluşan çevrimiçi bir anket doldurmaları istendi. Kültür Şoku ölçeği David Mumford tarafından geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The number of international students' enrollment is increasing each year and turning the world into a global village. These students share great experiences of studying in new environment however these experiences are accompanied with some issues also. This correlational and descriptive research has twofold; the first one understands the extent to which self-esteem, resilience, positive affect and negative affect predict culture shock in international students at BAU. Second, to examine the group differences with respect to gender, educational level, living style and interaction with Turkish people. The sample group consists of international students (N=302) currently studying at Bahcesehir University. The sample was reached face to face, through official university emails and whatsapp groups. All participants of the study were required to fill an online questionnaire that consisted of a consent form, demographic information form, Rosenberg Self Esteem Scale (RSES), Connor Davidson Resilience Scale (CD-RISC 10), Positive and Negative Affect Schedule (PANAS) and Culture Shock questionnaire.