İngiliz yıllık raporlarında Kemalist Türkiye ve nasyonal sosyalist Almanya (1933-1938)
Kemalist Turkey and national socialist Germany in British annual reports (1933-1938)
  1. Tez No: 816492
  2. Yazar: CAN GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
1933'te Adolf Hitler'in Almanya'da yönetimi ele geçirmesiyle Avrupa aşamalı olarak iki kampa bölündü: Birinci Dünya Savaşı'nın ardından kurulan Versailles sisteminin yıkılmasını isteyen revizyonistler ve statükonun ve barışın korunmasını hedefleyen anti- revizyonistler. Nazi Almanyası revizyonist devletlerin başını çekiyordu, çünkü nasyonal sosyalizm çatışmayı yücelten ve savaş üreten ırkçı ve yayılmacı bir ideolojiydi. Almanya'nın Birinci Dünya Savaşı'ndaki müttefiki Türkiye de aynı dönemde bağımsız ve saygın bir devlet olarak hem Almanya'yla, hem de Avrupa'da statükonun öncüsü İngiltere'yle yakın ilişkiler kuruyordu. Bu tezin amacı, İngiltere'nin Ankara'daki büyükelçilik personelinin hazırladığı yıllık raporlar temelinde, Türk belgelerinden, gazetelerden ve ikincil kaynaklardan da yararlanarak; Türkiye'nin nasyonal sosyalist Almanya ile kurduğu diplomatik ve ideolojik ilişkilerin irdelenmesi, revizyonizm ve anti-revizyonizm ayrışmasında Türkiye'nin konumunun saptanması ve ulusçu bir devrim olan Kemalizm'in nasyonal sosyalizmle hangi alanlarda örtüşüp hangi alanlarda ayrıştığının incelenmesidir. Türkiye'nin 1930'larda Almanya'yla kurduğu yoğun ekonomik ilişkilere karşın nasyonal sosyalizmin ayrıksı örnekler dışında Atatürk Türkiyesinde geniş ilgi görmediği, Türkiye'nin kendini anti-revizyonist devletlerle hizaladığı, İngiltere ile ve Cumhuriyet'in diplomatik geleneklerine uygun olarak Rusya ile dostluğuna önem verdiği saptanmıştır. İngiliz yıllık raporlarında da 1933-1938 arasında Türkiye'nin devlet politikasında ya da kamuoyu tutumunda anlamlı nasyonal sosyalizm yanlılığı bulgusu bulunmamaktadır. Kemalist ilkelerin yüzeysel bazı koşutluklar dışında nasyonal sosyalizmle yapısal benzerlik koşutluk ya da amaç birlikteliği taşımadığı bulgusuna ulaşılmıştır. 1938 itibariyle Türkiye rotasını diplomatik ya da ideolojik olarak çatışma, nasyonal sosyalizm ve faşizmden değil, demokrasiden ve barıştan yana çizmiştir.
Özet (Çeviri)
Following Adolf Hitler's seizure of power in Germany in 1933, Europe was gradually divided into two camps: Revisionist states who worked to dismantle the status-quo that was established after the First World War, and anti-revisionist states, who struggled to maintain the status-quo and peace in Europe. Nazi Germany led the revisionist effort, mainly due to Nazism being a racist and expansionist ideology, promoting conflict and manufacturing war. At the same time, Turkey, Germany's ally in the First World War and now a well- respected sovereign state, was striving to form lasting relations with both Germany and Britain, who led the anti-revisionist effort. The aim of this thesis is to examine Turkey's diplomatic and ideological relations with Nazi Germany, determine her stance in the division of revisionism vs. anti-revisionism in Europe, and to investigate where Kemalism, Turkey's founding ideology, aligns and/or clashes with Nazism, based on the annual reports that were written by the British Embassy personnel in Ankara and making use of both British and Turkish documents, in addition to secondary sources. It has been found that despite Turkey's immense financial traffic with Germany, national socialism failed to attract significant Turkish masses, save for few exceptions; and that Turkey aligned herself with the anti-revisionist states and put emphasis on the value of her friendship with both Britain and per the traditions of Republican Turkish diplomacy, Russia. The British annual reports do not carry significant evidence of national socialist tendencies in Turkey's official state policies or public attitude. It has also been ascertained that Kemalism, despite some superficial parallels, carries no structural similarities, concurrence or unity of purpose with national socialism. As of 1938, Turkey is found to have set her route towards democracy and peace, rather than conflict, national socialism and fascism.