Soğutmalı kızılötesi dedektör paket yapısında kullanılan malzemelerin termal kütle ve ısıl yüklerinin incelenmesi
Investigation of the thermal mass and heat loads of materials used in the cooled infrared detector package structure
  1. Tez No: 816493
  2. Yazar: SALİH KARASARI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİNASİ BARIŞ EMRE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Cisimlerin kızılötesi bant aralığında yaydıkları ışımayı algılayan ve anlamlı bir veriye dönüştüren kızılötesi dedektörler, termal ve foton dedektörleri şeklinde sınıflandırılmaktadırlar. Foton dedektörlerinin kriyojenik seviyelere soğutulma gereksinimlerinin aksine, termal dedektörler genellikle oda sıcaklığında çalışırlar. Soğutmalı kızılötesi foton dedektör paketlerinin ısıl yönetimleri oldukça önemlidir. Bu tez çalışması kapsamında, kriyojenik seviyelere soğutulan kızılötesi dedektör paket yapısı içerisindeki soğuk parmakların ısıl yükleri incelenmiştir. Soğuk parmaklar üzerinde teorik olarak gerçekleştirilen ısıl yük hesapları, bilgisayar destekli bir simülasyon programında gerçekleştirilen analiz sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Soğuk parmakların ısıl yüklerinin belirlemesinde kullanılan kaynama test sistemi için bir kullanıcı arayüz yazılımı geliştirilmiştir. Malzeme özelliklerinin ısıl yüke etkisini incelemek için yaklaşık olarak aynı et kalınlığına sahip (⁓ 100 µm ve ⁓ 105 µm) paslanmaz çelik 316 (AISI 316) ile titanyum-grade 5 (Ti-6Al-4V) karşılaştırılmıştır. Ek olarak, ⁓ 105 µm ve ⁓ 185 µm et kalınlıklarına sahip iki ayrı AISI 316 soğuk parmakların ısıl yük karşılaştırmaları yapılmıştır. Böylece ısı iletiminin gerçekleştiği duvar kalınlıklarının ısıl yüke etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Elde edilen teorik ve deneysel veriler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infrared detectors that detect the radiation emitted by objects in the infrared bant and convert it to meaningful data, are classified as thermal and photon detectors. In contrast to thermal detectors generally working at room temperature, photon detectors need to be cooled to cryogenic levels. Therefore, thermal management of cooled infrared detector packages is critical. In this thesis, the heat load of the cold fingers which are in the cryogenic level cooled infrared detector packages were investigated. The theoretical heat loads of cold fingers are compared with the results of the analysis in a computer-aided simulation. User interface has been developed for the boil-off test to measure cold fingers' heat loads. To investigate the effect of material properties on the heat load, stainless steel 316 (AISI 316) and titanium-grade 5 (Ti-6Al-4V) with the almost same wall thicknesses (⁓ 100 µm and ⁓ 105 µm) were compared. In addition, heat load comparison of two stainless steel 316 cold fingers which have ⁓ 105 µm and ⁓ 185 µm different wall thickness. So, the effect of wall thickness on the heat load was experimentally investigated. The theoretical and experimental data results were compared.