Sigorta sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklarda tahkimin uygulanması
- Tez No: 816500
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sermaye Piyasası ve Ticaret Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Ticaret Hukukunun bir dalı olan Sigorta Hukuku kapsamındaki uyuşmazlıklar, sigortacılık sektörünün gelişmesiyle birlikte çeşitlenerek artmıştır. Dünyada meydana gelen nüfus artışı, teknolojik gelişmeler ve teknolojik gelişmeler sonucunda kolaylaşan ticari faaliyetler gibi birtakım etkenlerin, sigortacılık faaliyetlerinin çeşitlenerek artış göstermesine yol açarak sigortacılık sektörüne olumlu yansımasıyla birlikte, Sigorta Hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkları da arttırmıştır. Artan Sigorta Hukuku kapsamındaki uyuşmazlıkların çözümü esnasında devlet mahkemelerinin yoğunluğu, işleyişi ve uzman mahkemelerin bulunmayışı gibi nedenler, uzun süren yargılamalara sebep olmakta ve sigortadan beklenen faydayı olumsuz etkilemektedir. Sigorta Hukukunda tahkimin önemi de tam bu noktada ortaya çıkmış ve Sigortacılık Kanuna ile hukukumuzda kendisine yer edinmiştir. Bu çalışmamızda Sigorta Hukukundan doğan uyuşmazlıkların Sigorta Tahkim Komisyonu nezdindeki çözüm süreci, sigorta tahkimin olumlu ve olumsuz yönleri, sigorta tahkim yargılama usulü ve sonuçları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Disputes within the scope of Insurance Law, a branch of Commercial Law, have diversified and increased with the development of the insurance sector. The increase in population in the world, technological developments and facilitating commercial activities as a result of technological developments have led to the diversification of insurance activities and their positive reflection on the insurance sector, as well as increased disputes arising from Insurance Law. During the resolution of disputes within the scope of Increasing Insurance Law, reasons such as the density and functioning of state courts and the absence of specialized courts cause long-lasting proceedings and adversely affect the expected benefit from insurance. The importance of arbitration in Insurance Law has emerged at this point and has taken its place in our law with the Insurance Law. In this study, the resolution process of the disputes arising from Insurance Law before the Insurance Arbitration Commission, the positive and negative aspects of insurance arbitration, the procedure and results of insurance arbitration proceedings are discussed.