Sigorta tahkimde ispat sorunları
Evidence issues in insurance arbitration
  1. Tez No: 750073
  2. Yazar: VİLDAN NURAN BATAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ÖZEKES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Uluslararası alanda uygulaması olan ombudsmanlık sistemi örnek alınarak Türk hukukuna sigorta tahkim sistemi getirilmiştir. Sigorta tahkim, sigorta ettiren ya da sigorta sözleşmesinden menfaat sağlayan kişilerin, sigorta hukukundan kaynaklanan bir uyuşmazlığın çözümü için Sigortacılık Kanunu'nun 30. maddesi uyarınca sigortacılık yapan kuruluşa ya da Güvence Hesabı'na karşı başvurabileceği bir yoldur. Bu çerçevede, başvurucu taraf bakımından Komisyon'a başvuru ihtiyarîdir. Üç bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde sigorta hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıkların çözüm yöntemlerinden kısaca bahsedilerek Sigorta Tahkim Komisyonu tanıtılacaktır. Çalışmamızın ikinci bölümünde temel ispat kurumları bakımından sigorta tahkimin gösterdiği özellikler açıklanacaktır. Bu çerçevede sigorta tahkimde ispata ilişkin yükler, ispat ölçüsü ve ispat türleri hakkında genel bilgi verilecek ve sigorta tahkimde ispat hukukuna ilişkin olarak verilen kararlar üzerinde durulacaktır. Çalışmamızın üçüncü bölümünde deliller bakımından sigorta tahkimin gösterdiği özellikler açıklanacaktır. Sigortacılık Kanunu ile hakemlerin sadece kendilerine sunulan evrak üzerinden karar verecekleri düzenlenmiştir. Bu hüküm çerçevesinde, Sigorta Tahkim Komisyonu'na eksik evrakla başvuru yapılmasının hukukî sonuçları, sigorta tahkimde başvurulabilecek delillerin neler olduğu, bedensel zarardan doğan tazminat talepli uyuşmazlıklar bakımından sağlık kurulu raporunun hangi yönetmeliğe göre olarak alınması gerektiği ve bu raporun delil niteliği üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
Taking the ombudsman system, which is an international practice, as an example, the insurance arbitration system was introduced into Turkish law. Insurance arbitration; a way in which the insured person or the person who benefits from the insurance contract can apply against the insurance company or the Assurance Account in accordance with Article 30 of the Insurance Law for the settlement of a dispute arising from the insurance law. In this context, the application to the Commission is optional for the applicant party. In the first part of our study, which consists of three parts, the resolution methods of disputes arising from insurance law will be briefly mentioned and the Insurance Arbitration Commission will be introduced. In the second part of our study, the features of insurance arbitration will be explained in terms of basic proof institutions. In this framework, general information will be given about the burdens of proof, the extent of proof and types of proof in insurance arbitration, and the decisions made regarding the law of proof in insurance arbitration will be emphasized. In the third part of our study, the features of insurance arbitration will be explained in terms of evidence. With the Insurance Law, it is regulated that the arbitrators will decide only on the documents submitted to them. Within the framework of this provision; The legal consequences of applying to the Insurance Arbitration Commission with missing documents, the evidence that can be applied in insurance arbitration, the regulation by which the health board report should be obtained in terms of disputes with claims for compensation arising from bodily harm, and the evidential nature of this report will be discussed.