Gubernakulum dentisin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of gubernaculum dentis with cone beam computed tomography
- Tez No: 816499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ZEYNEP ZENGİN
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç; Bu çalışmanın amacı sürmemiş daimi dişlerde gubernakulum dentisin (GD) radyolojik görünümü ve özelliklerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi ve GD ile diş gelişimi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Materyal- method; Çeşitli nedenlerden dolayı KIBT görüntüsü alınan 75 çocuk hastanın radyografik görüntüsü retrospektif olarak incelendi. Görüntülerde GD görülme prevelansı, tipleri, dişlere bağlanma bölgeleri ve alveol kretinde açıldığı yerler değerlendirildi. KIBT görüntülerinde GD açısı ve uzunluk ölçümleri yapıldı. Dişler Demirjian diş gelişim metoduna göre sınıflandırılarak, GD ile diş gelişimi arasındaki ilişki incelendi. İstatiksel analizlerde Shapiro-Wilk ve Kolmogorov Smirnov Testi, Mann Whitney U Testi, Pearson Ki-Kare Testi kullanıldı. Bulgular: Hastaların %68 'i erkek, %32' si kız çocuğu ve hastaların yaş ortalaması 8.51± 1.63 olarak bulundu. İncelenen 1055 sürmemiş daimi dişte GD görülme prevelansı %73.5 olarak bulundu. Üst çenede GD varlığının oranı %60 iken alt çenede %87.8 olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim; The aim of this study is to examine the radiological appearance and properties of gubernaculum dentis (GD) in unerupted permanent teeth by cone beam computed tomography and to evaluate the relationship between GD and tooth development. Materials and Methods: Radiographic images of 75 pediatric patients whose CBCT images were taken for various reasons were retrospectively analyzed. The prevalence of GD in the images, types of shapes, attachment sites to the teeth, and areas of expansion in the alveolar crest were evaluated. GD angle and length measurements were made on CBCT images. Teeth were classified according to Demirjian tooth development method and the relationship between GD and tooth development was examined. Shapiro-Wilk and Kolmogorov Smirnov Test, Mann Whitney U Test, Pearson Chi-Square Test were used for statistical analysis. Results: 68% of the patients were boys, 32% were girls, and the mean age of the patients was 8.51±1.63. The prevalence of GD in 1055 permanent teeth examined was 73.5%.