Kriz yönetimi ve işletmelerde olası krizlerin çok kriterli karar verme yöntemleri ile çözümü üzerine bir uygulama
Crisis management and an implementation for the solution of the possible crisis in enterprises with multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 816510
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SAİT GÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
 - Yıl: 2023
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Günümüzde gelişen teknoloji rekabetin artmasına ve kaynakların kısıtlanması ile bazı risklerin oluşmasına neden olmaktadır. Bu riskli ortamlarda faaliyetlerini devam ettirmeye çalışan işletmeler tüm süreçlerinde kriz ve etkileri ile karşı karşıyadır. Kriz oluşmadan önce krizi yaratabilecek olası risklerin belirlenmesi ve bu risklerin krize dönmemesi için önlemlerin sağlanması, meydana gelmiş ise olumsuz etkilerini en aza indirmek ya da krizi fırsata çevirmek için etkin bir kriz yönetimi yürütülebilmesi kritik önem taşımaktadır. Bu amaçla bu çalışmada kriz faktörü detaylı bir şekilde incelenerek işlemelerde ortaya çıkabilecek olası kriz faktörleri araştırılmıştır. Tespit edilen olası kriz faktörlerinin etki değerleri sektördeki uzman kişilerin katılımıyla oluşturulmuş anket aracılığıyla değerlendirilmiş ve ÇKKV yöntemlerinden DEMATEL metodu ile ağırlıklandırılarak önceliklendirilmiştir. Ağırlıklandırılan faktörlerde tüm kriterlerin birbirleriyle ilişki matrisleri çıkartılmış ve olası bir kriz durumunda nasıl bir yaklaşım sergilenebileceği konusunda bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Despite the increase in competition with the developing technology today, limited resources are factors in the emergence of important risks. While businesses continue their activities in this risky environment, all of them faced with the danger of crisis. Before the crisis occurs, it is critical to identify the possible risks that may create a crisis and to prevent these risks before they turn into a crisis with the aim of reducing negative effects if they have occurred or obtaining positive results from the crises to carry out an effective crisis management in the enterprises. For this purpose, in this study the crisis factors were examined in detailed and possible crisis factors which may arise were investigated. The impact values of the identified possible crisis factors were evaluated through a questionnaire created with the participation of experts from the real sector and prioritized by being weighted with the DEMATEL, one of the MCDM methods. In this weighting procedure, the relation matrices of all the criteria were built and a conclusion was reached on how to approach in a possible crisis.