Fuel grain modeling and optimization for hybrid propulsion systems using additive manufacturing
Hibrit itki sistemleri için eklemeli imalat kullanılarak katı yakıt optimizasyonu ve modellenmesi
  1. Tez No: 816509
  2. Yazar: BERKE ÖZNALBANT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ARİF KARABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Son yıllarda hibrit itki sistemleri, geleneksel katı ve sıvı roket motorlarına göre daha güvenli ve ekonomik bir alternatif sunma potansiyeli sayesinde büyük ilgi toplamıştır. Bu sistemlerin önemli bir bileşeni olan katı yakıt, itki sisteminin performansı ve verimliliği açısından hayati bir rol oynamaktadır. Ancak, hibrit itki sistemlerinin pratik geçerliliği yavaş yanma hızları yüzünden engellenmektedir. Bu tez eklemeli imalatın kullanımıyla hibrit roket yakıtlarında yanma hızlarının arttırılmasına odaklanmaktadır. Parafin veya HTPB gibi geleneksel yakıtlara kıyasla, Akrilonitril Bütadien Stiren (ABS) daha yavaş yanma hızına sahip olduğundan dolayı bu çalışma için umut vadeden bir yakıttır. Eklemeli imalat, geleneksel imalat teknikleriyle önceden üretilemeyen karmaşık geometrilerin üretimine olanak tanır. Bu çalışma, farklı yoğunluklardaki ızgara dolgu yapısının ABS yakıt performansı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Tek delikli ve \%70, \%90 ve \%100 doluluk oranlarına sahip katı yakıtlar 3B yazıcı kullanılarak üretildi. Küçük ölçekli bir test düzeneğinde, nitröz oksit kullanılarak statik ateşleme testlerı yapıldı. Test sonuçları yakıtların içinde daha düşük dolgu oranlarının kullanılmasının yanma hızını önemli ölçüde artırdığını ve aynı zamanda yanma stabilitesini ve yapı bütünlüğünü koruduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hybrid propulsion systems have garnered significant interest in recent years due to their potential to offer a safer and cheaper alternative to traditional solid and liquid rocket engines. A key component of these systems is the fuel grain, which plays a vital role in the performance and efficiency of the propulsion system. However, the practical feasibility of hybrid propulsion has been hindered by the low regression rates. This thesis focuses on the improvement of regression rates in hybrid rocket fuel grains through the utilization of additive manufacturing. Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) exhibits a lower regression rate than conventional fuels like paraffin or HTPB, making it a promising candidate for this study. Additive manufacturing allows the production of complex geometries that were previously unattainable with traditional manufacturing techniques. This study explores the impact of the grid infill structure with different densities on the performance of ABS fuel grains. Single port fuel grains with infill densities of 70\%, 90\%, and 100\% are fabricated using a 3D printer. A small-scale test setup was employed for the static fire tests of the fuel grains with nitrous oxide. The test results show that utilizing a lower infill ratio inside the fuel grain increases the regression rate significantly while ensuring combustion stability and structural integrity.