Urduca manzum ve mansur eserleri ışığında Allama Muhammed İkbal
Allama Mohammad İqbal, in the light of his own Urdu poetry and prose
  1. Tez No: 81654
  2. Yazar: CELAL SOYDAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEVKET BULU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 574
Özet
ÖZET Urduca Manzum ve Mensur Eserleri Işığında İkbal adıyla hazırlanan bu çalışmanın Giriş bölümü, İkbal'in önem ve özelliğinin çeşitli tkbaliyatçıların görüşleri ışığında irdelendiği, konunun ana hatlarının tespit edildiği bölümdür. Birinci bölümde, İkbal dönemini hazırlayan siyasi ve sosyal gelişmeler, tarihi süreci içinde özetlenmeye çalışıldı. İkbal dönemindeki Hint Müslümanlarının çeşitli siyasi olaylar karşısında benimsedikleri tutum ve bunların müslüman kitlenin siyasi ve sosyal yaşamındaki sonuçlarına değinildi. Sosyal gelişmelerin incelendiği kısımda ise, müslümanlar tarafından başlatılan dönemin sosyal hareketlerine ve bunların özellikle İkbal'e ve onun yaşadığı ortama etkileri üzerinde duruldu. İkinci bölümde İkbal'in yaşam öyküsü, eserleri ve şiirindeki fikirsel incelendi. İkbal'in yaşam öyküsü aktarılırken dikkat edilen önemli bir husus, onun kişiliğinin oluşmasını etkileyen önemli faktörlerin dikkate alınmasıdır. Eserlerinin incelendiği ikinci kısımda, İkbal'in İngilizce ve Farsça eserleri ana hatlarıyla tanıtılmakla yetinildi. Ancak Urduca eserleri mümkün olduğunca ayrıntılı incelemeye ve bu eserlerin temel özelliklerini ön plana çıkarmaya özen gösterildi. Ayrıca eser incelemelerine paralel olarak İkbal'in şiirinde görülen farklı dönemler ve bu dönemleri birbirinden ayıran özellikler de bu bölümde ele alındı. Eserlerin incelenmesinden sonra İkbal'in şiir ve görüşlerindeki değişim süreci bütün ayrıntılarıyla incelendi. Bu konu ele alınırken öncelikle İkbal'in Urduca eserlerindeki konuyla ilgili örneklere bakılmıştır. 550'İkbal'in Temel Fikirleri' başlığıyla hazırlanan üçüncü bölümde, bir önceki bölümde, özellikle fikirsel gelişimi incelediğimiz kısımda ana yönünü belirlediğiniz İkbal'in fikirlerinin detayına girilmiş ve fikirleri teker teker incelenmiştir. Burada İkbal'in fikirleri sosyal ve toplumsal, siyasi, dinî ve edebi-kültürel fikirleri olarak dört ana başlık altında toplanmaya çalışıldı. Özellikle İkbal'in Urduca eserlerine dayanılarak bu fikirlerin açıklanmasına özen gösterildi. Dördüncü bölümde, İkbal'in Urduca eserlerinde adı geçen Türkler araştırıldı ve hangi bağlamda İkbal'in şiirine konu edildiği örnekler verilerek ortaya konuldu. Bu bölümde Türkiye Türklerinden başka Orta Asya Türkler'i de bir bir tespit edildi ve konuyla ilgili bazı örnekler verildi. Sonuç bölümünde ise çalışmamız çerçevesinde kısa bir İkbal değerlendirmesi yer almaktadır. 551
Özet (Çeviri)
SUMMARY Dr. Muhammed Iqbal (1877-1938) was a great poet-philosopher of the East in twentieth Century. He has been called the poet of the East. By the dint of his deep study of Western philosophy, passionate love for Islam and extraordinary artistic and poetic capabilities of both head and heart, he construed such a philosophy, as could influence the human being in general and the Muslim nations in particular. His poetry rich with totality and vastness of philosophy put forth a disciplined, well-knit and practical doctrine for this life. He reasserted the spiritual and cultural values of the East at the time when Western imperialism was at its zenith and its values dominated the entire world. In this connection he highlighted the historical role of Islam in shaping the history of humanity. He believed that Islam provides the basis for a mode of life and code of conduct conducive to the growth of self-consciousness, self-development or what he called“khudi”, which he thought is a living principle of the universe, the foundation of all human endeavour and achievement. Iqbal is recognised all over the world. His poetry has been translated in different languages of the world and although thousands of critical and research books and articles have been written on Iqbal's poetry and thoughts, yet his popularity is increasing by leaps and bounds. In this particular thesis named“Iqbal, in the Light of his Own Urdu Poetry and Prose”comprises of four chapters. In the Introduction, Iqbal's place in the history of knowledge and learning, has been determined in the light of the views of different scholars and researchers of Iqbal. First chapter deals with the political and social movements in Iqbal's era. In this particular chapter the influence of political, economical and social environment on Iqbal, is also kept in view. 548The second chapter is divided into three parts and Iqbal's life, works and development of his mind and thought have been discussed at length. First part begins with the details of his ancestors and ends with his death. In the second part details of his works have been provided chronologically. The different periods and peculiarities of his poetry, have also been dealt with in this part. Where as the third part is about the development of his mind and thought, particularly in the light of his Urdu works. In the third chapter his philosophy of life, his ideas and his message to humanity, have been discussed under four sub-headings ie. social, religious, political and literary and cultural thoughts of Iqbal. The fourth and the last chapter of the thesis is about Iqbal and Turks. At that time, when all the Muslim states were virtually licking the dust, Turks were the only Muslim nation which rose to the occasion and defeated its enemy. This was a unique example of bravery by an individual Muslim nation, which gave a great hope to Iqbal's mind and he became enamoured of Turks and their great leader Mustafa Kemal Atatürk. So a great portion of his poetry is devoted to them. In short different aspects of“Iqbaliyat”have been discussed in this thesis in the light of his Urdu poetry and where necessary, the references from his Persian and English writings, letters, speeches etc. have been quoted frequently.