Innovation in mixed market economies: The case of METU Technopolis in Turkey
Karma pazar ekonomilerinde inovasyon: Türkiye'deki ODTÜ Teknokent örneği
- Tez No: 816543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN TOLGA BÖLÜKBAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 248
Özet
Bu tez, Akdeniz tipi pazar ekonomisi (MME) olarak da bilinen karma pazar ekonomilerinde inovasyonun alt-ulusal düzeyde mümkün olabileceği koşulları, Türkiye'de bulunan ODTÜ Teknokent'te yürütülen bir vaka çalışmasını da kapsayacak şekilde ele almaktadır. Kapitalizmin Çeşitleri (VoC) literatürü, liberal pazar ekonomileri (LME'ler) ve koordineli pazar ekonomileri (CME'ler) olmak üzere iki tip ideal pazar ekonomisi tanımlamaktadır. Ancak karma pazar ekonomileri (MME'ler) bu literatürde ideal olarak tanımlanmayan, üçüncü bir kategori olarak kabul edilmektedir. Literatür, güçlü kurumsal arka plan tamamlayıcılıklarının ve makro düzeyde koordinasyonun olmaması nedeniyle, bu pazar türünü yüksek inovasyon performansına sahip olma bağlamında dezavantajlı olarak görmektedir. Bununla birlikte, İnovasyon Sistemleri (SI) literatürü, makro düzeydeki koordinasyondan ve güçlü kurumsal arka plandan bağımsız olarak, yerel ve bulunulan yere özgü faktörler sayesinde, karma pazar ekonomilerinde de yüksek inovasyon performansının hala mümkün olabileceğini öne sürmektedir. Bu bağlamda, bu tez çerçevesinde, bir karma pazar ekonomisinde inovasyonun üretilmesini sağlayan koşulları anlamak amacıyla Türkiye'de yer alan ODTÜ Teknokent'teki firmalarla on yedi yarı yapılandırılmış mülakat gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, bir karma pazar ekonomisinin alt ulusal inovasyon sisteminde, hem makro düzeydeki hem de yerel düzeydeki faktörlerin, farklı seviyelerde, inovasyon çıktısı üzerinde etkisi olduğunu göstermektedir. Makro düzeydeki kurumsal arka planın inovasyon performansı üzerinde tamamlayıcı bir rolü olmasına rağmen; pazardaki koordinasyon sorunlarını aşmak için belirli yetkinliklerin geliştirilmesi söz konusu olduğunda, firmaların zorluk yaşadığı görülmektedir. Bununla birlikte; çalışma bulguları, bulunulan yere özgü faktörler, yerel kaynaklar ve yerel düzeydeki paydaşlarla tesis edilen yüksek düzeyde etkileşim sayesinde bu ekosistemdeki firmaların inovasyon üretimlerinin sağlandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This dissertation examines the conditions under which innovation would be possible in a Mixed Market Economy, also known as the Mediterranean Market Economy, (MME) at the sub-national level through covering a case study which was conducted in METU Technopolis of Turkey. The Varieties of Capitalism (VoC) literature identifies two ideal-typical market economies which are Liberal Market Economies (LMEs) and Coordinated Market Economies (CMEs), yet MMEs are regarded as the third category. Due to a lack of strong institutional complementarities and macro-level coordination, this market type is regarded as disadvantageous to have high innovation performance. However, Systems of Innovation (SI) literature suggests that independent of macro-level coordination and institutional complementarities, owing to local and place-specific factors, high innovation performance would still be possible in an MME. In this context, within the framework of this dissertation, seventeen semi-structured interviews were conducted with the firms in METU Technopolis to understand the conditions which would lead to the innovation outcome in an MME. This study demonstrates that in a sub-national innovation system of an MME, both macro-level and sub-national level factors have an impact on the innovation outcome, at various levels. Despite the fact that macro-level institutions have a complementary role in innovation performance when it comes to particular competencies to overcome the coordination problems in the market, firms have difficulties. However, as findings demonstrate, thanks to place-specific factors, local resources, and a high level of interaction with stakeholders at the sub-national level, firms in this ecosystem produce innovation.