The comparative analysis on robo-advisor awreness in emerging countries: case study on Turkey and UAE
Gelişmekte olan ülkelerde robo-danışman farkındalığına ilişkin karşılaştırmalı analiz: Türkiye ve BAE örneği
- Tez No: 814178
- Danışmanlar: Assist. Prof. SERKAN YEŞİLYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışmanın amacı, yapay zeka (AI) teknolojisinin bankacılık işinde, özellikle yatırım danışmanlığı işlemlerinde hem firma hem de tüketici için sağlayabileceği avantajları daha iyi anlamaktır. Bu çalışma, Robo-danışman sistemlerinin fırsatlarını ve sorunlarını temel düzeyde incelerken, şu anda piyasada bulunan herhangi bir Robo-danışman ile karşılaştırma yapmamaktadır. Kullanılan algoritmalar, uygulamaların teknik özellikleri ve işletmelerdeki dağıtımları bu araştırmanın kapsamı dışında olsa da. Bu çalışmanın amacını araştırmak için karma yöntem yaklaşımı kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulgusu, robo-danışmanın genel tüketici benimsemesi için daha fazla geliştirme ve benimsemenin gerekli olduğu erken bir aşamada olduğunu göstermektedir. Türkiye ve BAE finans sektöründeki müşteriler, bu yeniliği kabul etmek için robo-danışmanlık hakkında şeffaflık ve daha fazla bilgi istiyor. Bir kişi menkul kıymetlere yatırım yapsa da, aylık birikimlerinin büyük bir etkisi vardır. Birinin yatırım kararları vermek için bir robo-danışman kullanmayı seçip seçmediğini önemli ölçüde etkileyen bir dizi kişilik özelliği ve davranışsal faktör vardır. Öte yandan, robo-danışmanlar maliyetleri düşürerek, müşterilerini genişleterek, yönetim ücretleri yoluyla tutarlı gelir elde ederek, hizmet kalitesini iyileştirerek ve iş süreçleri ve işlemleri takip etmeyi kolaylaştırarak hizmet sağlayıcılara fayda sağlar.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to better understand the advantages that artificial intelligence (AI) technology may provide in the banking business, especially in investment advice operations, for both the firm and the consumer. While this study examines the opportunities and problems of Robo-advisor systems on a basic level, it does not compare any particular Robo-advisors that are now available on the market. Although the algorithms used, as well as the technical characteristics of the apps and their deployment in businesses, are outside the scope of this investigation. Mixed method approach was used to investigate the purpose of this study. The finding of this study shows that robo-advisory is still in an early stage where further development and adoption are required for general consumer adoption. Customers in the Turkey and UAE financial industry are asking for transparency and more information on robo-advisory in order to accept this innovation. No matter if a person invests in securities, their monthly savings have a big impact. There are a number of personality traits and behavioural factors that also have significantly influence whether or not someone chooses to use a robo-advisor to make investment decisions. On the other side, robo-advisors benefit service providers by cutting costs, expanding their clientele, generating consistent revenue via management fees, improving service quality, and making it simpler to keep tabs on business processes and transactions.