Youtube içerik yönetim sistemi: Bir kullanılabilirlik araştırması
Youtube content management system: A usability study
  1. Tez No: 816554
  2. Yazar: OKAY CANER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDEM ERZURUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışma bir içerik yönetim sistemi olan YouTube içerik yönetim sisteminin kullanılabilirliğini, sistemi kullanan yöneticilerin deneyimleri çerçevesinde nitel olarak incelemektedir. Araştırmada Nielsen'in beş boyutlu kullanılabilirlik yapısı çatı olarak kullanılmıştır. Araştırma verileri çeşitli YouTube ortak firmalarında çalışan içerik yönetim sistemi yöneticileri ile yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılarak elde edilmiştir. Bu veriler, çalışmanın ikinci bölümünde çözümlemiştir. Üçüncü bölümünde bulgular yorumlanmıştır. Bulgularda, kullanıcıların pek çok sorun iletmesine rağmen sistemi kullanmaktan genel olarak memnun olduğu ve bazı değişiklik ve güncellemeler ile kullanılabilirliğin artacağı bulunmuştur. Ayrıca bu çalışmada, araştırmaya konu olan içerik yönetim sisteminin kullanılabilirlik alanında geliştirilebilir yanları bulunmaya çalışılmış, diğer içerik yönetim sistemlerinin de nasıl daha kullanılabilir hale gelebileceği konusunda öneriler ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
This study aims to find the relationship between the YouTube content management system, and the managers using this system, and the usability of the system by using qualitative methods based on Nielsen's five usability factors. Research data were obtained by using semi-structured interview technique with content management system managers working in various YouTube partner companies. These data were analyzed in the second part of the study and interpreted in the third part. In the findings, it was found that users were generally satisfied with using the system despite many problems reported and usability would increase with some changes and updates. In addition, this document aims to find the aspects that can be improved in the usability area of the content management system at issue, and to serve as a guide that offers suggestions on how other content management systems can be made more usable.