Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi INR polikliğine başvuran ve varfarin kullanan hastaların sağlık okuryazarlığı ve tedaviye uyumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between health literacy and medication adherence of patients WHO used warfarin and applied to Bursa Yuksek İhtisas training and Research Hospital İNR polyclinics
  1. Tez No: 816555
  2. Yazar: RECEP DİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı INR polikliğine başvuran ve Varfarin kullanan hastaların sağlık okuryazarlığı ve tedaviye uyumları arasındaki ilişkinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Araştırmada Ekim 2022 –Nisan 2023 tarihleri arasında Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yer alan INR polikliniğinde takip edilen ve varfarin kullanan 18 yaş üstü 173 hasta değerlendirilmiştir. Araştırmada tüm vakalar Olgu Rapor Formu, En Yeni Yaşamsal Belirti (NVS) ve Morisky İlaç Uyum Anketi (MİUA) aracılığıyla değerlendirilmiştir. Bulgular: Varafarin kullanan olguların sadece %43,4'ünün yeterli düzeyde sağlık okuryazarlığına sahip olduğu bulundu. Ek olarak, varfarin kullanan vakaların sadece% 11,6'sı ilaca yüksek uyum göstermiştir. Varfarin kullanan olguların INR değerleri ile NVS skorları arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0.05). Varfarin kullanan olguların INR değerleri ile MIUA skorları arasında anlamlı bir ilişki yoktu (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to examine the relationship between health literacy and treatment compliance of patients who applied to the INR outpatient clinic and used warfarin. Material and Methods: In the study, 173 patients over the age of 18 who were followed up in the INR outpatient clinic of Bursa Yüksek İhtisas Training and Research Hospital between October 2022 and April 2023 and were using warfarin were evaluated. In the study, all cases were evaluated using a case report form, Newest Vital Signs (NVS), and Morisky Medication Adherence Questionnaire (MMAQ). Results: : It was found that only 43.4% of the cases using warfarin had an adequate level of health literacy. In addition, only 11.6% of cases using warfarin showed high compliance with use of the drug. There was no significant relationship between INR values and NVS scores of cases using warfarin (p>0.05). There was no significant relationship between INR values and MIUA scores of cases using warfarin (p>0.05).