6-24 aylık bebeği olan annelerin bebek beslenmesi ve ek gıdalar hakkındaki tutum ve yaklaşımlarının değerlendirilmesi
Evaluation the attitudes and approaches of mothers who has a baby 6-24 years old about baby nutrition and complementary foods
- Tez No: 816580
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE SAVICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Anne sütü bir bebeğin büyüme ve gelişme sürecinde ihtiyacı olacak önemli besin ögelerini ve biyoaktif bileşenleri içerir. Bebeklerin yaşamlarının ilk 6 ayı sadece anne sütü alımı ve emzirmenin bebeğin yaşamının ilk 2 yılında devam etmesi ve 6. Aydan sonra besleyici ve güvenli ek besinlerin bebek beslenmesine eklenmesi önerilmektedir. Beslenme ile ilgili sorunların erken çocukluk döneminde fark edilmesi ve bu süreçte doğru tutum ve yaklaşımın sergilenmesi önemlidir. Bebek beslenmesi konusunda annelerin doğru bir şekilde teşvik edilmesi ve emzirme ile ilgili yaşanabilecek sorunların minimuma indirilmesi hem kadınlara hem de çocuklara çeşitli faydalar sunmaktadır. Çalışmanın örneklemini 18 yaş ve üzerindeki 6-24 ay aralığında olup tamamlayıcı besinlere başlamış bebeği olan anneler oluşturmaktadır. Araştırma verilerinin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde SPSS Statistics 24 istatistik paket programından yararlanılmıştır. Bebeklere ait besin tüketim kayıtları, Türkiye için geliştirilen 'Bilgisayar Destekli Beslenme Programı, Beslenme Bilgi Sistemi (BEBİS)' kullanılarak analiz edilmiştir. Herhangi bir işte çalışmayan, lise mezunu, gelirini giderinden fazla olarak algılayan, emzirirken mama kullanan, ilk 1 ay boyunca tek başına anne sütü alan bebeklerin annelerinin bebek beslenmesi tutum ölçeği puan ortalamalarının daha düşük olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The first 6 months of infants' lives are recommended to consist solely of breastfeeding, with continued breastfeeding for the first 2 years, and the addition of nutritious and safe complementary foods to infant feeding after the 6th month. This study was conducted to assess the attitudes and approaches of mothers towards infant nutrition and complementary foods, aiming to contribute to the literature. The study sample consisted of mothers aged 18 and above, with babies between 6-24 months of age who had started complementary feeding. A data collection form and the Baby Feeding Attitude Scale were administered to the participants through telephone interviews conducted by the researcher. SPSS Statistics 24 software was used for the statistical analysis of the research data. Independent Samples t-test was used for independent two-group comparisons for normally distributed data, while the Mann-Whitney U test was used for data that did not meet the normal distribution assumption. Food consumption records for the infants were analyzed using the“Computer-Assisted Nutrition Program, Nutrition Information System (BEBİS)”developed for Turkey. When comparing the scores of the baby feeding attitude scale with the characteristics of the participating mothers, it was observed that the variables of the mother's education level, employment status, family income level, and number of children in the family had a significant relationship with the scale score averages (p < 0.05). As in every stage of childhood, attitudes and behaviors during the breastfeeding and complementary feeding period are crucial. In order to achieve the desired goals, it is necessary to increase maternal knowledge and awareness.