Osmanlı İstanbul'unda suç ve suçlu profili (1730-1754)
Crime and criminal profile in Ottoman Istanbul (1730-1754)
- Tez No: 816609
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
III. Ahmed'e yönelik gerçekleşen askeri isyanın ardından tahta geçen I. Mahmud, payitahtı olan İstanbul'daki isyancıları ve devletin bazı kademelerine sızmış zorbaları iki ay gibi kısa sürede konumlarından uzaklaştırmıştı. Ancak İstanbul'da nizâmı bozan tek unsur bu zorba eşkıyalar değildi. Yüksek nüfusuyla İstanbul'da yaşanan suç vakaları da reayanın emniyetini ve rahatını bozuyordu. Bu suç vakaları yalnızca toplumsal olarak değil ekonomik ve idari olarak da devletin nizamına halel getiriyordu. Bu sebeple I. Mahmud şerʻi hukuk ile birlikte atalarından gelen örfi hukuku da ön plana çıkararak 24 sene sürecek hükümdarlığı boyunca birinci elden İstanbul'da asayişi ve nizamı tesis etmek için uğraşmıştır. Bu süreçle birlikte, verilen örfi hükümlerin kitabi olarak kalebend defterlerine kaydedilmesi ve dosyaların oluşturulması I. Mahmud'un hükümdarlığı süresince İstanbul'da, suçun nasıl teşekkül ettiğini, suçluların bireysel halini ve gerçekleştirilen suçların örfi hukuk nezdinde nasıl cezalandırıldığını incelememize ve bunları tasnif etmemize fayda sağlamıştır. Kalebend defter ve dosyalarındaki ceza hükümlerinin incelenmesi ve yorumlanması neticesinde I. Mahmud dönemi İstanbul'unda suç ve suçlu profilleri oluşturulmuş böylece suç mefhumu üzerinden Osmanlı İstanbul'una ve I. Mahmud dönemine farklı bir pencereden bakışın önü açılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mahmud I, who took the throne after the military revolt against Ahmed III, had removed the rebels in Istanbul, which was the capital, and the insurgents who had infiltrated some levels of the state from their positions within two months. However, these insurgents were not the only factor that disrupted the order in Istanbul. The crime cases experienced in Istanbul with its high population also disrupted the safety and comfort of the reaya. These criminal cases were not only socially, but also economically and administratively prejudicial to the order of the state. For this reason, Mahmud I tried to establish security and order in Istanbul, first-hand during his reign, which will last for 24 years, by bringing the örfî law from his ancestors to the fore along with şerʻî law. Along with this process, the recording of the edicts in the kalebend books and the creation of the files helped us to examine and classify how the crime was formed in Istanbul during the reign of Mahmud I, the individual situation of the criminals, and how the crimes committed were punished by örfî law. As a result of the examination of the penal provisions in the Kalebend books and files, the crime and criminal profile of Istanbul in the period of Mahmud I was created and a view of the period from a social perspective was opened.