Sağlıklı yetişkin bireylerde masking level difference test sonuçlarının uygulama yapılan frekans değişikliğinden etkileniminin araştırılması
Investigation of the effect of masking level difference test results in healthy adult individuals with application frequency change
- Tez No: 816747
- Danışmanlar: PROF. DR. FÜSUN SUNAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Binaural gürültü varlığında, monaural veya binaural olarak sunulan bir sinyalin, kulaklar arası faz farkı oluşturulmasından yararlanarak algılanma veya tanınma yeteneğindeki iyileşmesi, masking level difference (MLD) olgusunu oluşturmaktadır. Bu olgu tanımlandığından bu yana yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulan MLD testi odyolojik değerlendirmede binaural etkileşimi değerlendirebilmenin yollarından biri olmuştur. MLD test uygulamasında genellikle sinyal frekansı olarak 500 Hz kullanılmaktadır ancak masking level difference test uygulamasında verimli aralık olarak tespit edilen alçak frekans bölgesi için ülkemizde yapılmış bir değerlendirmeye ulaşılamamıştır. Bu sebeple çalışmada, normal işiten bireylerde farklı uyaran frekanslarında uygulanan MLD test sonuçlarının yaş ve cinsiyet faktörleri de göz önüne alınarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya, normal işitme fonksiyonuna sahip 18-30, 30-45 ve 45-75 yaş aralıklarında olmak üzere üç grup ve her grupta 20 birey olacak şekilde toplamda 60 birey dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilme kriterlerini sağlayan katılımcılara akustik immitansmetrik ölçümler uygulanmış, saf ses ve konuşma odyometri değerlendirmeleri yapılmıştır. Normal işitme fonksiyonuna sahip olduğu tespit edilenlere MLD testi uygulanmıştır. MLD testi, dar bant maskeleyici gürültü kullanılarak 125, 250, 500 ve 750 Hz uyaran frekanslarında değerlendirilmiştir. Değerlendirmeler sonucunda, MLD uygulama koşullarından olan SoNo değerinin frekans artışıyla ters orantılı, SπNo değerinin frekans artışıyla doğru orantılı ve MLD test sonuçlarının frekans artışıyla ters orantılı bir etkileşim gösterdiği tespit edilmiştir. Test edilen tüm MLD uygulama frekanslarında, normal işitmeye sahip olunmasına rağmen yaş artışı ile binaural etkileşim becerisinin azaldığı ancak cinsiyete bağlı istatistiksel olarak anlamlı bir fark elde edilemediği görülmüştür. MLD ölçümlerinde farklı test parametrelerinde yapılacak değişikliklerin test sonuçları üzerine etkisini inceleyecek çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the presence of binaural noise, the improvement in the ability to be perceived or recognized by making use of the phase difference between the ears of a monaural or binaural signal constitutes the phenomenon of masking level difference (MLD). Since this phenomenon was defined, the MLD test, which was created as a result of researches, has been one of the ways to evaluate binaural interaction in audiological evaluation. In the MLD test application, 500 Hz is generally used as the signal frequency, but an evaluation made in our country for the low frequency region, which was determined as the efficient range in the masking level difference test application, could not be reached. For this reason, in this study, it was aimed to evaluate the MLD test results applied at different stimulus frequencies in individuals with normal hearing, taking into account age and gender factors. Three groups of 18-30, 30-45 and 45-75 age groups with normal hearing function and 20 individuals in each group, a total of 60 individuals were included in the study. Acoustic immitansmetric measurements were applied to the participants who met the inclusion criteria, and pure tone and speech audiometry evaluations were made. The MLD test was applied to those who were found to have normal hearing function. The MLD test was evaluated at stimulus frequencies of 125, 250, 500 and 750 Hz using narrowband masking noise. As a result of the evaluations, it has been determined that the SoNo value, which is one of the MLD application conditions, is inversely proportional to the frequency increase, the SπNo value is directly proportional to the frequency increase, and the MLD test results are inversely proportional to the frequency increase. In all MLD application frequencies tested, despite having normal hearing, binaural interaction skills decreased with increasing age, but no statistically significant difference was observed depending on gender. It is recommended that studies be conducted to examine the effects of changes in different test parameters in MLD measurements on test results.